Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní muzeum prodloužilo velkolepou výstavu Sluneční králové do června

Kultura

  8:39
Praha - Výstava Sluneční králové v pražském Národním muzeu (NM) je prodloužena do 6. června. Vzácné artefakty z archeologických nálezů z Egypta měly být původně k vidění do 7. února.

Začíná výstava Sluneční králové. V Národním muzeu bude k vidění na 300 předmětů starých i 5000 let

Kvůli epidemii nemoci covid-19 byla výstava přístupná veřejnosti jen 65 dní, za které si ji stihlo prohlédnout přes 35 000 lidí. O prodloužení informovalo NM na svém webu. Výstavu budou moci lidé navštívit, jakmile to epidemická situace dovolí.

Artefakt patřící knězi Meriherišefovi jsme objevili na začátku 21. století s...
Rozhodně bych vyzvedl kultovní oltář správce sýpek Sanchuptaha

Výstava Sluneční králové byla v hlavní budově Národního muzea slavnostně zahájena na konci loňského srpna. O možnosti prodloužení začalo vedení muzea jednat s Nejvyšší radou pro památky Egypta a dalšími zahraničními i českými zapůjčiteli koncem loňského roku. „V těchto dnech se podařilo uzavřít dohodu o prodloužení tohoto jedinečného mezinárodního výstavního projektu o celé čtyři měsíce,“ uvádí muzeum.

Do Národního muzea dorazily vzácné archeologické nálezy z Egypta. Výstava Sluneční králové začne za dva týdny

Ředitel NM Michal Lukeš, ve čtvrtek České televizi řekl, že prodloužení výstavy schválila egyptská vláda tuto středu. Kromě jednání se zapůjčiteli vzácných předmětů si muzeum muselo vyjednat také prodloužení pojistky vystavených artefaktů a další zajištění státní garance.

Výstava, která se připravovala dlouhá léta, zahrnuje soubor 300 exponátů včetně 80 předmětů nalezených českou expedicí v archeologické lokalitě Abúsír, kde čeští vědci působí už pět desítek let. Výstava také připomíná předloňských sto let české egyptologie.

Výstava s celkovou pojistnou hodnotou okolo jedné miliardy korun unikátní nejenom díky ve světě doposud nevystaveným vzácným předmětům, ale podle NM i svým moderním pojetím. Využití multimediálních technologií a působivé architektury umožní návštěvníkům zažít originální atmosféru královského Abusíru, slibuje muzeum.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?