Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začíná výstava Sluneční králové. V Národním muzeu bude k vidění na 300 předmětů starých i 5000 let

Český egyptolog Miroslav Bárta u jednoho z vystavených artefaktů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český egyptolog Miroslav Bárta u jednoho z vystavených artefaktů. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na výstavě Sluneční králové budou moci návštěvníci Národního muzea spatřit téměř 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let. Výstava se veřejnosti otevře v pondělí, potrvá do 7. února a mimo jiné představí i nejvýznamnější objevy českých vědců v egyptské lokalitě Abúsír. Jak řekli novinářům představitelé muzea a egyptského státu, Egypt ještě nikdy do zahraničí nezapůjčil takové množství významných artefaktů a výstava patří mezi nejvýznamnější v historii muzea.

Expozice se zaměří na období egyptské říše, kdy v lokalitě Abúsír vznikaly velké pyramidové komplexy. Název výstavy odkazuje na panovníky páté dynastie starověkého Egypta, kteří uznávali jako hlavní božstvo slunečního boha Rea a z nichž čtyři si svoje pyramidové hrobky postavili právě v Abúsíru.

Většina artefaktů pochází z egyptského muzea v Káhiře, které exponáty zapůjčuje velmi sporadicky. Čím si Česko vysloužilo tuto výsadu? „Česko je již od 60. let velmi stabilní partner mého ministerstva, posledních šest let to mohu potvrdit osobně. Tato výstava je toho důkazem. Jsem velmi rád, posíláme první takto velkou egyptskou výstavu do České republiky, řekl egyptský ministr pro památky a cestovní ruch a také egyptolog Chálid Anani.

Podle něj jde o 90 artefaktů, které se podařilo odkrýt během společného dlouholetého bádání českých a egyptských týmů. „Vystavované předměty jsou mnohem více než jen pouhé kameny, poodhalují nám základy velké civilizace,“ doplnil Ananí. Další artefakty jsou zapůjčeny ze světových muzeí.

Egyptský ministr turismu a památek a egyptolog Khaled El-Enany.
„Je to bez přehánění jedna z nejvýznamnějších výstav, které Národní muzeum za...

„Je to bez přehánění jedna z nejvýznamnějších výstav, které Národní muzeum za dobu své existence uspořádalo,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Dodal, že návštěvníci se budou moci na vlastní oči přesvědčit o tom, jak významná byla práce českých egyptologů za poslední desítky let.

„Mistrovským dílem je socha krále Raneferefa, tu miluji,“ doplnil ministr Chálid Anani, který je sám archeologem.

Přípravy podle ředitele zkomplikovala pandemie koronaviru a fakt, že se ji i přesto podařilo zorganizovat, označil za zázračné. Ředitelův náměstek Michal Stehlík dodal, že přepravu předmětů, která normálně trvá půl roku či rok, stihli organizátoři výstavy za několik týdnů.

„Výstava ukazuje, že jste silnější než epidemie covidu-19,“ řekl ministr Chálid Anani. Rovněž připomněl šedesát let trvající úspěšnou spolupráci mezi Egyptem a Českou republikou v oblasti egyptologie. Výstava je podle něj výborně připravená a jedná se o jednu z největších expozicí o nejstarším období Egypta, které kdy byly uspořádány. 

„Řada z artefaktů opouští hranice Egypta úplně poprvé a některé z nich i naposled,“ doplnil. Ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta řekl, že se v mnoha ohledech jedná o výjimečnou akci, například je to největší expozice zaměřená na historii konkrétní lokality.

V celosvětovém měřítku jde o jednu z vůbec největších výstav se zaměřením na staré království, tedy éru lidí, kteří kdysi postavili slavné pyramidy. „Co se týče podobných výstav, minulý čtvrtek se do Egypta vrátilo 166 artefaktů z doby faraona Tutanchamona, které procestovaly Los Angeles, Paříž a Londýn. Nyní ještě pořádáme výstavu Poklady zatopených měst (Sunken cities treasures). Jde o starožitnosti převážně z Alexandrie, ale obecně z celé oblasti Středozemního moře. Těchto 193 kousků teď míří do Ameriky,“ sdělil Anani.  Výstava je také doplněna o grafiku a audiovizuální komponenty.

Výstava se zabývá archeologickou prací, egyptskými panovníky páté dynastie a nálezy v lokalitě Abúsír. Historické artefakty jsou doplněny multimediálními prvky i architektonickým řešením interiérů. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty patří podle muzea bazaltová socha krále Raneferefa nebo soubor soch princezny Šeretnebej a písaře Nefera. Celková pojistná hodnota artefaktů je podle muzea miliarda korun a jejich hmotnost činí přes deset tun. Součástí akce bude doprovodný program, například přednášky egyptologů, filmy, akce pro děti nebo egyptologická noc v muzeu.

Česká egyptologie má výbornou pověst, na čemž mají zásluhu především vědci z egyptologického ústavu pražské filozofické fakulty, kteří dosáhli řady jedinečných objevů. V lokalitě Abúsír působí čeští egyptologové od přelomu 50. a 60. let a stáli za řadou významných nálezů. Kurátor letošní výstavy Pavel Onderka řekl, že první výstava o starověkém Egyptu se v českých zemích konala v roce 1817.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...