Vědci na mumifikovaných zvířatech provedli digitální „pitvu“ pomocí mikropočítačové tomografie (CT), jejíž výhodou je šetrnost ke zkoumaným pozůstatkům. Sejmout obvazy doopravdy by totiž mohlo mumifikovaná těla nenávratně poškodit.
Researchers at a UK university have "digitally unwrapped" three mummified animals from ancient Egypt using high-resolution 3D scans https://t.co/ZHyAFS0gAd pic.twitter.com/H8rQNJPpKP
— CNN International (@cnni) August 21, 2020
Starověcí Egypťané jsou dodnes proslulí způsobem, jakým připravovali těla zemřelých na cestu do posmrtného života, ve který věřili. Společně s lidmi však mumifikovali i řadu zvířat včetně koček, psů, ptáků, hadů, krokodýlů, a to po řadu století.
„Egypťané využívali a trápili zvířata, stejně jako my,“ uvedla spoluautorka studie Carolyn Gravesová-Brownová, podle které lze na zvířecích ostatcích pozorovat špatné zacházení. Tři zkoumané zvířecí mumie podle všeho sloužily jako „děkovné oběti“.
Výzkumníci zjistili, že had - mladá kobra egyptská - měl podle zvápnělých ledvin za života málo vody a uhynul na přelomení páteře. Uchoval se svinutý ve smyčce a s doširoka otevřenou čelistí.
Kočka, respektive kotě, byla stará pět měsíců. Měla přelomený vaz, což mohlo být příčinou smrti, nebo k tomu došlo až při balzamování. Ptáka vědci určili jako poštolku obecnou.
Zatímco hadi byli spojováni s množstvím egyptských bohů, kočky většinou značily bohyní plodnosti Bastet, která byla někdy vyobrazena jako žena s kočičí hlavou. Hlavu dravce měla božstva spojená se sluncem a s oblohou Re a Hor.