Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z Brna zkoumají ječmen na stejné ploše půl století

Věda

  6:53
BRNO - Padesát let na stejné ploše zkoumají vědci z brněnské Mendelovy univerzity výnosy a kvalitu ječmene jarního. Na školním statku v Žabčicích na Brněnsku zjistili, že ječmen vysévaný na stále stejném místě má nižší výnosy a menší záruku kvality než ječmen, který zemědělci střídají s pšenicí, kukuřicí a vojtěškou. V průběhu let se také stal náchylnějším na extrémní počasí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí univerzity Filip Vrána.

Kvalita ječmene by letos měla být dobrá. foto: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Výnosy ječmene se v průběhu let měnily. Na začátku byly odrůdy méně výkonné, ale výnosy stabilnější. Po roce 2000 zemědělci sklidili více ječmene, ale náchylnějšího k extrémnímu počasí. „Vysoké výnosy i na monokultuře kolem osmi tun byly v letech, které byly příznivé, tedy v letech 2008 a 2004. Naopak roky 2012 a 2018 byly extrémní, to byla suchá jara a výnosy byly pouze tři tuny, na některých variantách dokonce 1,5 tuny,“ uvedla Tamara Dryšlová z Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Dlouhodobé výzkumy jsou důležité především v současném období klimatických změn.

Agronomové se zaměřují i na to, jak hospodařit s půdou jako takovou. Využívají dvě technologie, jednu s klasickou orbou a druhou s mělkým kypřením. „Na monokultuře se zpracování projevuje víc. Při mělčím zpracování jsou výnosy nižší. Rozdílnost je do jedné tuny na hektar,“ sdělila Dryšlová.

Ústav agrosystémů a bioklimatologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. se dlouhodobě zabývá návrhy vhodných způsobů hospodaření.

V Žabčicích experti se studenty sledují tři monokultury polních plodin a jeden osevní postup. Jarní ječmen zaujímal vždy stěžejní postavení. Další monokultury s pěstováním ozimé pšenice a zrnové kukuřice založili přibližně před dvaceti roky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat