Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci soudí velkopadělatele obrazů

Kultura

  8:12
KOLÍN/PRAHA - V Kolíně začal proces se čtveřicí obviněných, která měla vydělat miliony eur na prodeji padělaných obrazů známých malířů 20. století.

V Kolíně začal proces se čtveřicí obviněných, která měla vydělat miliony eur na prodeji padělaných obrazů známých malířů 20. století foto: www1.wdr.de

Dokázali ošálit řadu renomovaných expertů, jeden z obrazů si koupil i hollywoodský herec a vášnivý sběratel Steve Martin, který ztvárnil třeba inspektora Clouseaua. Nyní německý padělatelský gang stanul v Kolíně nad Rýnem před soudem.

Čtveřice lidí je obviněna z toho, že během posledních deseti let prodala řadu důmyslně padělaných maleb a vydělala na nich podle nejvyšších odhadů skoro 16 milionů eur.

V nyní započatém procesu figuruje podle stranice ZDF 14 uměleckých děl, dalších 33 případů se ale vyšetřuje. Německá média proto hovoří o největším padělatelském skandálu v poválečných dějinách země.

Obrazy měly působit, že pocházejí z dílny malířů 20. století, jako jsou Kees van Dongen, Max Ernst, Max Pechstein nebo Heinrich Campendonk. Za hlavního strůjce a zřejmě i autora padělků je považován šedesátiletý Wolfgang Beltracchi – umělec, jenž byl pod svým jménem spíše průměrně úspěšný.

Němci soudí velkopadělatele

Pomáhat mu měla choť Helene, švagrová Jeanette i její manžel Otto Schulte-Kellinghaus. Beltracchi včera u soudu působil žoviálně. „Tady se žení všichni čerti,“ zněl parafrázovaně jeden z jeho laškovných výroků. Jeho manželka byla přece jen více rezervovaná.

Během soudního řízení se očekává vystoupení více než 160 svědků, přičemž rozsudek by mohl padnout příští rok v březnu. Obviněným za podvod a falšování dokumentů hrozí až deset let vězení.

Kvalitní falzifikáty
Jejich padělky byly velice kvalitní. Malířskou techniku odborníci ohodnotili jako excelentní, iluzi dotvářela i stará plátna a rámy, falšované byly třeba i díry po červotočích. Čtveřice k dokonalosti dovedla i příběh, který malbám dodával autenticitu.

Plátna údajně pocházela ze sbírek Wernera Jägera a Wilhelma Knopse. Zatímco prvně jmenovaný – kolínský podnikatel – byl dědem obviněných sester, druhý – krejčovský mistr – zase byl předkem Schulteho-Kellinghause.

Jäger měl podle smyšlené historky díla zakoupit od proslulého galeristy Výmarské republiky Alfreda Flechtheima a za druhé světové války je v rychlosti ukrýt před nacisty. Jeho známým pak měl být Knops. Ve skutečnosti oba sice měli rádi umění, avšak nikdy se nepotkali a ani ho nesbírali.

Čtěte také:

Padělatelé doběhli řadu odborníků. Za zmínku stojí například kunsthistorik Werner Spies, který posvětil pravost několika falešných maleb Maxe Ernsta. Na špek skočil i milovník umění Steve Martin. Komik si v roce 2004 za statisíce dolarů koupil od pařížské galerie údajný obraz Heinricha Campendonka s názvem Krajina s koňmi.

O dva roky později ho ale opět prodal. Ani tehdy netušil, že se jedná o napodobeninu. „Padělatelé byli docela chytří, když dali (obrazu) dlouhý původ,“ prohlásil zpětně Martin.

A co vlastně gang prozradilo? Padělky se provalily v roce 2008, když jeden z podvrhů Campendonka byl vědecky otestován. Mimo jiné se zjistilo, že obsahuje odstín bílé barvy, který v domnělé době vzniku díla ještě neexistoval.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat