Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

‚Nenechte nás padnout!‘ Malí čeští nakladatelé poslali otevřený dopis Lubomíru Zaorálkovi

Na poslední rozloučení dorazil také ministr kultury Lubomír Zaorálek. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Dvacet sedm zástupců malých českých nakladatelství vyjadřuje v otevřeném dopise obavy nad současným směřováním knižního trhu vlivem koronavirové krize. „Naše nakladatelství nevnímáme jako firmy na vydělávání peněz,“ píše se mimo jiné v dopisu podepsaného zástupci nakladatelství jako jsou Torst, Volvox Globator, Dybbuk, Větrné mlýny, Garamond, Baobab nebo 65 Pole.
  16:00

Celé znění dopisu zaslaného ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi

Vážený pane ministře,

vedeni stavovskou sounáležitostí a snahou zachránit specifickou oblast české kultury, rozhodli jsme se ustavit Cech malých nakladatelů, jehož prostřednictvím se obracíme s žádostí o pomoc na Vládu České republiky, respektive Ministerstvo kultury ČR, do jehož gesce podpora vydávání literatury patří.

Jsme znepokojeni současnou situací na knižním trhu, kde vlivem přijatých vládních opatření přestala fungovat základní ekonomická pravidla. Zcela se zastavil přirozený tok financí mezi jednotlivými subjekty v oboru, a většina nakladatelství se tak ocitla zcela bez prostředků. Malá nakladatelství pak přímo na samé hranici existence.

Nejen, že nemáme z čeho platit nájmy, energie, služby, případně mzdy a odvody za své zaměstnance a spolupracovníky. Bez peněz nemůžeme pokračovat ani v přípravě nových knih, ani platit další profese, které jsou s naším podnikáním svázány, například redaktory, korektory, grafiky, ilustrátory, překladatele nebo tiskárny, čímž se okruh osob v případné ekonomické nouzi jen rozšiřuje.

Žádáme proto Ministerstvo kultury ČR, aby neodkladně a v původně schválené výši vyplatilo nakladatelstvím granty na podporu vydávání knih v roce 2020 a aby vyhlásilo speciální dotační program, jehož prostřednictvím by jednotlivým žadatelům poskytlo finanční podporu, odvozenou od prokazatelné ztráty, která nakladatelstvím vznikla v době krize, použitelnou na provozní náklady.

Vítáme usnesení vlády, jež se týkají dočasného odpuštění plateb záloh na sociální a zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné, finanční pomoci pro zaměstnavatele nebo případných státních garancí za úvěry. Ani jedno z těchto opatření nám však nepomůže natolik, abychom mohli navázat na svou činnost před krizovými opatřeními a nemuseli se obávat, že přes veškeré úsilí budeme muset naše nakladatelství zavřít.

Nakladatelství sdružená v Cechu malých nakladatelů navazují na dobrou tradici svých prvorepublikových předchůdců. Právě knihy vydávané například Josefem Florianem ve Staré Říši, v Pojerově Atlantisu, ve Svatém kopečku Václava Petra nebo u Kamilly Neumannové v Knihovně dobrých autorů, patří mezi literární klenoty, které na rozdíl od tehdejší takzvané komerční literatury dodnes oslovují čtenáře svým obsahem i grafickou úpravou a dlouhodobě obohacují českou knižní kulturu. I naše malá nakladatelství se snaží obohacovat české literární prostředí sbírkami poezie, esejemi, výtvarnými, historickými, teologickými nebo filosofickými publikacemi. Snažíme se také zaplňovat bílá místa a seznamovat českého čtenáře s pozoruhodnými zahraničními autory a jejich texty.

Nechrlíme kvanta titulů jen kvůli krátkodobému zisku a naše nakladatelství nevnímáme v první řadě jako firmy na vydělávání peněz. Jde nám o rozšíření spektra osobitých kulturních projevů a zprostředkování zajímavých názorů a myšlenek. Tyto snahy nezůstávají bez povšimnutí a naše nakladatelství získávají slova chvály i mnohá prestižní ocenění.

Své knihy můžeme vydávat díky nejrůznějším donátorům, přičemž k nejvýznamnějším patří právě Ministerstvo kultury ČR. Naléhavě se proto právě na ně, a osobně na Vás, pane ministře, obracíme s voláním o pomoc. Nenechte nás padnout!

Jsme připraveni na jednání s Vámi, pane ministře.

S pozdravem,

Jiří Fiedor, Pulchra

Iva Pecháčková, Meander

Daniel Podhradský, Dauphin

Vít Houška, Volvox Globator

Petr Novotný, Petrkov

Jakub Hlaváček, Malvern

Lubor Maťa, Maťa

Jiří Macháček, Protimluv

Viktor Stoilov, Torst

Aram Herrmann, Herrmann & synové

Lumír Kolíbal, Dharmagaia

Pavel Jungmann, Archa

Petr Schwarz, Kalich

Jan Šavrda, Dybbuk

Pavel Mervart, Mervart

Petr Minařík, Větrné mlýny

Martin Hejkal, Hejkal

Pavel Himmel, Garamond

Kristina Mědílková, Opus

Filip Tomáš, Akropolis

Erik Lukavský, Fra

Tomáš Brandejs, 65 Pole

Ivo Stehlík, Stehlík

Petr Januš, Rubato

Veronika Marhounová, Planeta9

Tereza Horváthová, Baobab

Jakub Jinek, Oikoymenh

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat