Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Netflix po druhé sérii ukončil Půjčovnu masa. Drahá podívaná měla malou sledovanost

Kultura

  14:00
PRAHA - Společnost Netflix se rozhodla ukončit ambiciózní cyberpunkový seriál Půjčovna masa (Altered Carbon) na motivy bestselleru spisovatele Phillipa K. Dicka. Nejdražší původní seriál Netflixu měl v druhé sérii příliš malou sledovanost.

Seriál Altered Carbon (2018). foto: NETFLIX

Podle magazínu Variety přišlo neveřejné rozhodnutí seriál ukončit již letos v dubnu. Důvodem nebyly koronavirové komplikace, jak je dnes běžné, ale prostý fakt, že seriál byl příliš drahý a sledovalo ho málo lidí.

Seriál Altered Carbon (2018).
Seriál Altered Carbon (2018).

Herec Joel Kinnaman v roce 2018 o první sérii prohlásil, že má větší rozpočet než první tři série Hry o trůny. Dá se odhadovat, že ve své době šlo o nejdražší původní Netflixovský seriál. Recenze byly poměrně vlažné, ale Půjčovna masa si našla tolik diváků, že Netflix dal zelenou druhé sérii. Ta měla premiéru počátkem minulého roku a už na první pohled bylo patrné, že se na ní více šetřilo.

Půjčovna masa svým osudem připomíná seriál Sense8. Tato sci-fi podívaná od sester Wachowských byla také zrušena po dvou sériích. Zdroje uvádějí, že jedna epizoda tohoto seriálu stála až neuvěřitelných 9 milionů dolarů. 

Tolikrát jsi člověkem...

V dystopické budoucnosti existuje zálohování vzpomínek a osobnosti člověka na malé uhlíkové čipy. Ty jsou následně šetrným způsobem vpraveny do páteře. Lidem toto opatření umožňuje přežít fyzickou smrt, protože jejich osobnost je vložena do jiného těla. Zároveň si mezi sebou lidé mohou měnit těla. Píše se rok 2384 a věčný život je samozřejmostí. Tedy by alespoň měl být...

Příběh samotný sleduje bývalého vojáka a žoldnéře Takeshiho Kovacse (Joel Kinnaman), jehož osobnost je nahrána na čip a vložena do těla neúspěšného policisty. To vše na přání Laurense Bancrofta (James Purefoy), bohatého obchodníka, kterého někdo zabil. Záloha Bancroftova čipu byla učiněna hodiny před jeho smrtí a obchodník tak ztratil vzpomínky na to, kdo ho zabil. Z osobních důvodů si na hledání vraha vyžádá právě Takeshiho

Díky brutální nátuře celého díla bylo prý problém Altered Carbon u Netflixu prosadit. Režie pilotního dílu se ujal Miguel Sapochnik, který je znám hlavně jako režisér několika dílů seriálu Hry o trůny. Mezi nimi velmi oblíbené epizody Bitva bastardů. Seriál pro Netflix napsala Laeta Kalogridisová (Prokletý ostrov, Terminator Genisys).

Knižní předlohu, stejnojmenný bestseller, napsal oceňovaný americký spisovatel Richard K. Morgan v roce 2002. Jeho knihy vycházejí i u nás. Knihu Altered Carbon vydalo pod názvem Půjčovna masa v roce 2012 nakladatelství Triton.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!