Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Malý kluk Havel natáčí a plní si životní sen

Kultura

  16:57
ČESKÁ SKALICE - Pohodová atmosféra vládne v zahradě vily Čerych v České Skalici na Náchodsku, kde vzniká filmový debut bývalého prezidenta Václava Havla. Natáčení pod jeho režijním vedením si herci nesmírně pochvalují. Shodně tvrdí, že spolupráce s ním je na rozdíl od jiných režisérů klidná a příjemná.

Natáčení filmu Odcházení: Dagmar Havlová. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

To, že spokojenost vládne na obou stranách, potvrdil i Havel. "Mně se se všemi sem vybranými, ostatně dobře přebranými herci, pracuje dobře bez ohledu na stupeň osobního kamarádství," řekl Havel novinářům, kteří mohli nahlédnout do zákulisí natáčení filmové adaptace jeho divadelní hry Odcházení.

Přiznal, že některým psal role přímo na tělo. V hlavních rolích se ve filmu objeví Dagmar Havlová a Josef Abrhám.

"Natáčení je ve velmi klidné atmosféře, což je nebývalé. Pro všechny herce to je povzbuzující a inspirativní," pochvalovala si natáčení Havlová, podle níž manžel nechává jako režisér hercům naprostou svobodu.

Na dotaz, zda při natáčení není nervózní, když je to první zkušenost jejího manžela s režií, zavrtí hlavou a říká, že její muž při natáčení kráčí podle jasné představy. "Jsem trochu nervózní kvůli jeho zdravotnímu stavu," přiznává Dagmar Havlová.

Žádný stres ani napětí nezaznamenal při natáčení ani Josef Abrhám. "To je u filmu vzácné. On (Havel) se usmívá, je klidný. Když se mu to líbí, tak se směje. Když něco chce, tak krásně řekne, jasně a zřetelně, a my jsme rádi, protože nemusíme nabízet blbosti. Spojení autora s režisérem je v tomto případě šťastné. Nejsou žádné konflikty, je to velmi příjemné," pochvaloval si Abrhám.

"Je to výborné natáčení, velmi klidné, tak, jak lze očekávat od jeho povahy. Spojení autora a režiséra je nad očekávání šťastné," liboval si i Josef Polášek, který hraje osobního strážce. Po rozhovorech s novináři pak musel na schodišti před vilou několikrát tasit pistoli a čekat na rozhodnutí, zda bude mít v této scéně sako zapnuté nebo ne.

Spokojen s natáčením je i herec Jaroslav Dušek, který popsal atmosféru "na place" jako hezkou a hravou. "Vnímám ho, jako takovýho malýho kluka, který si plní svůj životní sen a točí film. Je to velice veselý kluk a je velmi hravý. To je můj hlavní vjem z něho," řekl Dušek na adresu debutujícího režiséra.

Rozhovor s Václavem Havlem si přečtěte ve středečních novinách.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat