Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od United Islands přes Colours po Mácháč. Podívejte se na přehled českých letních festivalů

Colours of Ostrava

  6:00
Iggy Pop na novém pražském festivalu Metronome, Massive Attack na hradeckém Rock For People, Anohni, Tame Impala nebo Underworld na Colours of Ostrava patří k největším zahraničním hvězdám letních tuzemských hudebních festivalů. Ty nabídnou jinak především česká jména.

Colours of Ostrava 2015 foto: Adolf Horsinka, MAFRA

United Islands of Prague 2016
Praha, 23. – 25. června
Vstupné: zdarma
Vystoupí: Načeva, Květy, Vltava, Kieslowski, Layya (AUS), Bulp (SK) ad.
Další ročník multižánrového festivalu United Islands of Prague opět proběhne na několika místech: v Kinského zahradě, na Kampě, Střeleckém Ostrově a Janáčkově nábřeží. Hlavní program festivalu předznamená Klubová noc, která proběhne ve čtvrtek 23. června v pražských hudebních klubech. Kromě tuzemských hudebních umělců vystoupí během posledního červnového víkendu v Praze více než 100 zahraničních kapel a interpretů. Letošní ročník festivalu představí také objevy tuzemské scény ve spolupráci s pořadem Startér stanice Radio Wave.

Metronome Festival
Praha, 25. – 26.června
Vstupné:300 – 1600 Kč
Vystoupí: Iggy Pop, Foals, The Kooks, Richard Müller, Mydy Rabycad, J.A.R., Ivan Král s hostem Jiřím Suchým ad.
První ročník pražského festivalu láká na hvězdy jako Iggy Pop, The Kooks nebo Foals, ale i Jiřího Suchého. Festival se koná v areálu Výstaviště Praha. Dvoudenní vstupenka stojí 1600 Kč, jednodenní 1200 Kč.

David Bowie a Iggy Pop., 70. léta.

Rock For People
Hradec Králové, 3. - 5. července
Vstupné: 540 – 3500 Kč
Vystoupí: Offspring, Massive Attack a další
Leots už 22. ročník festivalu proběhne na tradičním místě v hradeckém Festivalparku. Jako jedni z headlinerů se po osmi letech vrátí pop punkoví Offspring, lákadlem je i triphopová legenda Massive Attack. Dále vystoupí například Royal Republic, Skillet, Bullet for My Valentine, Five Finger Death Punch, The Quemist, Turbowolf. Enter Shikari nebo Anti-flag.

FingersUp
Mohelnice, 8.- 9. července
Vstupné: 250 – 3360 Kč
Vystoupí: Swim Deep, Tata Bojs, PSH, Luno
Festival se koná od roku 2011 prostředí Městských sadů v Mohelnici. Na jejich okraji je autokemp, dětské dopravní hřiště a nově zrekonstruovaný venkovní bazén. V blízkém okolí se nachází hrad Bouzov nebo Mladečské a Javoříčské jeskyně. V roce 2015 navštívili festival taková jména jako MO, The Wombats nebo Kensington, letos vystoupí ještě například Kamp!,We On The Moon nebo Smrtislav.

Mighty Sounds
Letiště u Čápova dvora, Tábor, 3. - 5. července
Vstupné:350 – 3500 Kč
Vystoupí: Frank Carter & The Rattlesnakes, Being As An Ocean, Mad Sin a další
Třídenní hudební festival, který se koná každoročně v červenci v Táboře, se soustředí především na punk a punkrock, rock’n’roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a hudební styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí. Specialitou festivalu je fakt, že každoročně představuje hlavně zahraniční jména, která tvoří přes 80% line-upu a jsou doplněna tím nejlepším z především žánrové scény v ČR.

Boskovice
Boskovice, 7. – 10. července
Vstupné: 280 – 540 Kč
Vystoupí: Tata Bojs, The Ills, Michal Prokop, Lenka Dusiloví, Kieslowski
Festival pro židovskou čtvrť slaví 24 let. I dnes si drží jedinečnou výsadu mezi jinými: živelně proplétá celé město. Letní kino, zámecký skleník, Panský dvůr, hrad i palouk před ním, farskou zahradu, kino Panorama, Sokolovnu nebo synagogu. Hudba a k tomu divadla, filmy, autorská čtení, výstavy, besedy, workshopy a příslib nezapomenutelného začátku léta v malebných uličkách Boskovic. Letos dále vystoupí například Děti mezi reprákama, Ghost of you, Manon Meurt, Planety, Mutanti hledaj východisko a další.

Lenka Dusilová v k klipu Indiánky.

Creepy Teepee
Kutná Hora, 8. – 10. července
Vystoupí: Dean Blunt, Abra, MssingNo, Less Win a další
Vstupné: 700 – 1300 Kč
Osmý ročník přehlídky alternativní kultury se opět koná v areálu bývalého pivovaru. Za dramaturgii festivalu, stejně jako předchozích ročníků, stojí kolektiv A. M. 180. Organizátoři slibují program nabitý novými jmény i autory, kteří se na světové alternativní scéně těší dlouhodobému respektu.

Točník
Hrad Točník, 15. - 16. července
Vstupné: od 400 Kč
Vystoupí: Mandrage, Rytmus, Vladimír 518, Monkey Business, Vypsaná fixa, Visací záme a další
Koná se v rámci festivalu České hrady.cz a Moravské hrady.cz, který vznikl nejprve pouze jako České hrady v roce 2006, o pár let později se rozšířil i na hrady moravské. Nabízí koncerty českých kapel v prostředí historických památek.

Colours of Ostrava
Ostrava, Dolní Vítkovice, 14. – 17. července
Vstupné: 2.490 Kč (Aktuální cena čtyřdenní vstupenky platná do 10. 7. 2016.)
Vystoupí: ANOHNI, Tame Impala, Underworld, M83, Of Monsters and Men,Passenger, Thievery Corporation, Kodaline, The Vaccines, Slowdive, Kiasmos, Boys Noize, Aurora a další
Multižánrový mezinárodní hudební festival byl jako jediný z českých festivalů zařazen do TOP 10 hudebních festivalů v Evropě pro rok 2016 ve výběru britského deníku THE GUARDIAN. Koná se v industriálním areálu Dolních Vítkovic První ročník festivalu proběhl v roce 2002. Letos dále vystoupí Kiasmos, Slowdive, 2Cellos, Blick Bassy, Brodka a mnoho dalších. Kromě hudby nabídne festival i další akce, například Mezinárodní fórum MELTINGPOT, na které přijede 150 osobností z 19 zemí (např. historik Timothy Snyder, držitel Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman, teoretický fyzik a popularizátor vědyLeonard Mlodinow nebo držitelé Pulitzerovy ceny novinář Chris Hedges).

Jedním z headlinerů večera byli Australané Tame Impala.

Masters of Rock 2016
Areál Likérky Rudolf Jelínek Vizovice, 14. – 17. července
Vstupné: 1600 Kč
Vystoupí: Apocalyptica, Slayer, Waltari, Sebastien a další
Mezinárodní rockový open-air festival pořádaný ve Vizovicích u Zlína. Na festivalu vystupují především zahraniční rockové a metalové kapely.

Mighty Sounds
Tábor, Letiště u Čápova dvora, 22. – 24. července
Vstupné: 1050 – 2900 Kč
Vystoupí: Frank Carter & The Rattlesnakes, Being As An Ocean, Mad Sin a další
Třídenní hudební festival soustředěný především na punk a punkrock, rock’n’roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a hudební styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí. Specialitou festivalu je fakt, že každoročně představuje hlavně zahraniční jména, která jsou doplněna tím nejlepším z především žánrové scény v ČR.

Let It Roll
Milovice, 28. – 30. července
Vstupné: 1400 - 5000 Kč
Vystoupí: Chase & Status, High Contrast, Camo & Krooked a další

Festival zaměřený na elektronickou hudbu a především žánry drum and bass a dubstep. Na české taneční scéně se pojem Let It Roll objevil již v roce 2003. Na první ročník do prostoru pískovny Oplatil ve Starých Ždánicích u Pardubic dorazilo přes 3 000 návštěvníků. V roce 2013 se festival z místa konání v blízkosti obce Staré Ždánice na Pardubicku přestěhoval do obce Benešov ve Středočeském kraji. Festival v roce 2013 navštívilo přes 15 000 návštěníků denně.

Benátská!
Liberec, 28. až 31. července
Vstupné: od 390 Kč
Vystoupí:Tom Jones, Divokej Bill, Olympic, Arakain

Od roku 1992 proběhlo na festivalu více než 1 000 koncertů domácích i zahraničních kapel. Festival navštívily Anthrax, Die Happy s Martou Jandovou, The Gathering, Edguy, The 69Eyes, Black Majesty, Suzi Quatro a další.

Sázavafest
Světlá nad Sázavou, 4. - 6. srpna
Vstupné: od 990 Kč
Vystoupí: Chinaski, No Name, Mig 21, Monkey Business, Kristina, Voxel, Xindl X..

Z původní jednodenní akce v roce 2001 s jedním podiem a kapacitou areálu 1.800 lidí se postupně přirozeným vývojem stal Sázavafest renomovaným evropským multikulturním festivalem, který nabízí třídenní program několika scénách. Návštěvnost festivalu dosáhla čísla 20.000 lidí.

MIG 21.

Brutal Assault
Jaroměř, 10. – 13. srpna
Vstupné: 1950 Kč
Vystoupí: Abbath, Debustrol, Exodus, Grade, Insomnium a další
Mezinárodní metalový festival Brutal Assault vznikl jako malá akce na Moravě a často měnil místo konání. Přelom přinesl rok 2006, kdy díky atraktivnímu programu do Svojšic u Přelouče dorazilo na 7000 lidí, po přesunu do Josefova návštěvnost ještě vzrostla. Součastně festival navštěvuje kolem 15 000 lidí.

Air Festival 2016
Festivalpark Hradec Králové , 12. – 13. srpna
Vstupné: od 1090Kč
Vystoupí: Martin Garrix, Don Diablo, Holl & Rush, Loopers a další
Čtvrtý ročník tanečního festivalu AIR letos proběhne 12.–13. srpna 2016. Z Hradce Králové na Kemp bude jezdit bus 15. Linka bude v čase festivalu posílena. Do areálu je zákaz vstupu se zvířaty.

Hip Hop Kemp
Hradec Králové, 18. – 20. srpna
Vstupné: 1400 - 2600 Kč
Vystoupí: Method men, P. Emerson Williams, The Originals, Mylets a další
Hip Hop Kemp je mezinárodní hip hopový festival, který se koná každý rok koncem srpna v Hradci Králové, v areálu Festivalparku. Do těchto prostor se přestěhoval z původního místa konání v Pardubicích v areálu koupaliště Cihelna. Jde o jeden z největších hip hopových festivalů v Evropě. Návštěvnost festivalu se pohybuje kolem 20 000 návštěvníků. První ročník se konal v roce 2002.

Trutnoff Open Air
Trutnov, 18. – 21. srpna
Vstupné:1200 -1400 Kč
Vystoupí: Parov Stelar, Stromboli, Fear Factory, Čechomor, David Koller, Jelen, UDG a další
Nejstarší hudební domácí Open Air Music Festival v Trutnově. „Český Woodstock“ je nejstarší český hudební festival svého druhu. První ročník v roce 1987 byl rozehnán komunistickou Státní a Veřejnou bezpečností, od roku 1990 (první povolený ročník) se festival pořádá v Trutnově. Festival je známý svým širokým hudebním záběrem a mimohudebními přesahy, zejména do oblasti ekologie, politiky či náboženství. Jedním z pravidelných návštěvníků festivalu byl i disident, dramatik a pozdější prezident Václav Havel, který byl v roce 2007 jmenován náčelníkem festivalu.

Skupina Jelen.

Rock For Churchill
Areál Myslivny, Vroutek, 26. – 27. srpna
Vstupné: 734 – 7050 Kč
Vystoupí: Monkey Business, Prago Union, Iné kafe, Mydy Rybycad, Alexander Robotnick a další
Festival se zrodil v roce 2000 jako benefiční akce na podporu Kostela sv. Jakuba Velkého z 13. století. Postupně se rozšiřoval a nyní nabízí program zaměřený na rock, taneční muzika, pop, reggae, ska, hiphop i další hudební styly. Festival se koná v malebném přírodním areálu Myslivna v severočeském městečku Vroutek.

Mácháč
Doksy, 21. - 22. srpna
Vstupné: od 690 Kč
Vystoupí: Sick Individuals, Alex Mine, D-Deck a další
Festival Mácháč je největším domácím beach open air festivalem, který patří již po čtrnáct let k tradičnímu zakončení taneční sezony. Během těchto let se na pláži Klůček u Máchova jezera vystřídala jména jako Tiësto, Axwell, Dimitri Vegas & Like Mike, W&W, Dada Life, Carl Cox, Paul van Dyk, Ferry Corsten, Boy George, Sidney Samson, Marco V, Junkie XL a mnoho dalších. V roce 2015 oslavil festival 15. výročí.

Open Air Festival Okoř
Okoř, 20 srpna
Vstupné: od 490 Kč
Vystoupí: David Koller, Ewa Farna, Jaroslav Uhlíř, Jelen, Bára Poláková, Xindl X a další
Festival konaný v podhradí Okoře se zaměřuje na české kapely a loni oslavil 15 let. Kapacita je omezená, proto pořadatelé doporučují zajistit si vstupenky s dostatečným předstihem.

Autor: