Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Ostravě to rozjedeme, celé pódium bude naše, slibují Nothing But Thieves

Colours of Ostrava

  17:00
Britská pětice Nothing But Thieves je součástí rockové scény od roku 2012, bezejmenným albem debutovali v únoru loňského roku. Jsou typickou kapelou v rozjezdu a čeští fanoušci budou mít možnost na sebe nechat zapůsobit jejich elán na festivalu Colours of Ostrava. Lidovky.cz přinášejí rozhovor s frontmanem kapely Conorem Masonem. „ Ať hrajeme pro dva nebo dvacet tisíc lidí, vždycky do toho dáváme všechno,“ říká.

Nothing But Thieves foto: Colours of Ostrava

Lidovky:cz: Pořadatelé Colours of Ostrava viděli vaše vystoupení na nizozemském festivalu Eurosonic a na základě dobrého dojmu z koncertu vás pozvali. Eurosonic je takzvaný showcase festival, určený primárně manažerům, pořadatelům, producentům. Mají takové akce nějaký význam?
Chápu, kam míříte. Když jsme dostali nabídku hrát na Eurosoniku, nebyli jsme si úplně jistí, jestli do toho jít a co čekat. Měli jsme obavy, že tam budou jen lidé z branže a žádné publikum v pravém slova smyslu. Nakonec jsme tam dojeli na poslední chvíli, protože jsme uvízli v zácpě a letadlo mělo zpoždění a vůbec se nějak nedařilo. Podle programu jsme navíc měli hrát ve stejnou dobu jako The Chemical Brothers, což nám taky moc nepřidalo. Navzdory všemu to ale pro nás byl koncert roku. Naprosto nezapomenutelný.

Lidovky:cz: Takže takové akce mají potenciál kapelám, jako je ta vaše, pomoci?
Jasně, že mají. Každý koncert se počítá. A o koncertech na showcasech to platí dvojnásob. Od člověka se očekává, že zaujme. Jo, má to smysl.

Lidovky:cz: Čím se ve své tvorbě inspirujete?
Když skládáme, nepotřebujeme víceméně žádnou konkrétní inspiraci. Prostě si sedneme a bavíme se, moc nepřemýšlíme. Takhle jsme dokázali nahrát 75 melodií. Čistě jen z legrace, o nic moc nám nešlo. Samozřejmě hrají roli i okolní vlivy, všichni jsme například vyrůstali na stejných kapelách - Radiohead, Arcade Fire, stejně jako na klasickém rocku jaký hráli třeba Led Zeppelin. Ta drsnější rocková rovina v našem zvuku je asi tedy ovlivněná tímhle vším. Za nejdůležitější ale považuju spontaneitu a schopnost naslouchat sám sobě. A nestresovat se. Nevyšlo to? To se stává. U nás nikdo nikoho neomezuje, dáváme si vzájemně velkou tvůrčí svobodu. Prostě se společně bavíme a většinou z toho něco vzejde.

Lidovky:cz: Můžete nějak vysvětlit svůj zvláštní název (česky: Nic než zloději)?
Takhle zpětně to zní trochu divně, ale já a Dom jsme se seznámili, když jsme byli zavření po škole. Dom tam byl, protože s partou spolužáků ukradli sendvič. Měl to být jenom vtip. Bylo nám tehdy šestnáct a když jsme později zakládali kapelu, vzpomínali jsme, kde jsme se potkali a došli jsme k závěru, že to bylo jenom díky tomu, že Dom je zloděj.

Lidovky:cz: Absolvovali jste turné jako předskokani Muse. Jak k tomu došlo?
Dom, bubeník Muse, nás má moc rád. A náš manažer se náhodou dobře zná s jejich tour manažerem. A tak mu onehdy Dom z Muse říká, proč se nezeptá našeho manažera, jestli bychom si s nimi nezahráli. A pak už to šlo jako po másle, ukázalo se to jako dobrá volba. My byli samozřejmě nadšení, měli jsme radost, že se naše hudba Muse líbí a tak nějak jsme si byli jistí, že nám to spolu dobře půjde. A taky že šlo, koncerty se dařily a my díky tomu získali velké množství nových fanoušků. Taky to byla zkušenost k nezaplacení. Muse, to jsou obrovská pódia a davy, a ty si prostě nejde neužívat.

Lidovky:cz: V létě zahrajete poprvé v České republice a půjde o koncert v rámci festivalu. Na co se návštěvníci mohou těšit?
Vlastně to nebude úplně poprvé, už jsme kdysi hráli v Praze, s Gerardem Wayem. Tohle ale bude náš první český festival, to je pravda. Po letech koncertování můžu ale s klidným srdcem prohlásit, že ať hrajeme pro dva nebo dvacet tisíc lidí, vždycky do toho dáváme všechno. Zní to jako klišé, to nepopírám, ale je to tak, vždycky to rozjedeme, celé pódium je naše. A bavíme se. Takže jednoduše, ať se v Ostravě těší na pořádnej rock’n’roll.

Lidovky:cz: Pracujete na něčem novém?
Jasná věc, nikdy tomu vlastně nebylo jinak. Když jsme se v prosinci vrátili z turné, čekal nás sice vánoční odpočinek, ale stejně jsme ho strávili skládáním nových věcí. Bylo nám líto i tu trochu volného času promarnit. I proto, že už jsme věděli, že většinu roku strávíme na turné. Takže ano, už teď máme tak dvacet nápadů, se kterými jsme spokojeni. Skládáme i na cestách, když je čas. A teď jsme vděční, že jsme se tomu věnovali už zkraje roku. Máme aspoň čas nechat věci dozrát, rozvinout je, dát větší plasticitu zvuku, na to u prvního alba nebylo tolik času.

Autoři:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat