Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petr Forman: Zahájení v Plzni jsem si užít nestihl. Těším se na Všesokolský slet

Kultura

  7:00
PLZEŇ - O víkendu odstartoval v Plzni celoroční program Evropské město kultury. V průběhu roku se ve městě uskuteční více než 600 akcí, divadelních představení, výstav, uměleckých projektů i performancí ve veřejném prostoru. Cílem pořadatelů je uspokojit jak návštěvníky z celého světa, tak obyvatele města. „Je na lidech, jestli přijmou výzvu získat novou zkušenost a podívat se do světa,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz programový ředitel projektu Petr Forman.

Režisér Petr Forman pomůže Plzni stát se Evropským městem kultury. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Lidovky.cz: Jsou za vámi tři roky příprav, projekt Plzeň - Evropské město kultury je zahájen. Co bylo na realizaci nejtěžší?
Od začátku jsem se snažil pojmout celý projekt jako představení. Musel jsem si najít příběh a prostor, kde bude probíhat. Tady má Plzeň výhodu velkého a krásného náměstí, na zkušenou jsme právě sem koncipovali i kompletní zahájení s obrovským emočním pojítkem pro všechny Plzeňany - novými kostelními zvony. Na druhou stranu jsem si byl ale vědom i toho, že stojí za to vrátit lidem i život na ulici, největší záludností je pro mě tedy asi ta vyváženost, propojení všech složek dohromady. Konkrétně to bylo vidět i na sobotním zahájení, kdy se na náměstí musely dohromady sladit složky jako hudba, video, provazochodec, vystoupení artistů, umělců a tak dále.

Lidovky.cz: Kolik jste toho za poslední týden naspal?
To víte, chodili jsme spát pozdě a vstávali brzy. Důležité ale je, že jsem si přestal ubírat energii jinými činnostmi. Člověk ten krátkodobý nápor ustojí, ostatní věci ale musejí jít stranou, v danou chvíli tomu musíte podřídit všechno.

Lidovky.cz: Jak jste samotné zahájení prožíval? Zvládl jste si ho užít, nebo jste trnul, aby všechno klaplo?
Užít jsem si to opravdu nestihl. Zároveň mi bylo jasné, že v tu chvíli už stejně nic nezmůžu, i kdyby se něco pokazilo. Měl jsem dvě vysílačky, potřeboval jsem být v kontaktu s lidmi, kteří ovládali davy, se zvukaři a s osvětlovači. V jednu chvíli přestala jedna vysílačka fungovat, takže jsem utíkal přes celé náměstí, aby jedna účinkující včas vyšla. Ale dopadlo to dobře, i díky skvělé koordinaci a kooperaci všech.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Sobotní vystoupení provazochodce Davida Dimitriho částečně předznamenalo celoroční program, který v Plzni chystáte. Hodně se ponese na vlně nového cirkusu, proč jste přistoupili právě k tomuto žánru?
Ono se to tak tváří, protože se o novém cirkusu asi nejvíc mluví. Neřekl bych, že cirkusových představení je velké množství, jsou rozložené do celého roku tak, aby se zhruba každý měsíc a půl odehrálo něco z tohoto světa. A jsou proloženy spoustou dalších aktivit, mezi nimiž si každý najde svoje. Tím to ale nechci znehodnocovat - naopak. Když jsem přemýšlel o tom, jak se programem dostat co nejblíž k lidem, a to i k lidem, kteří nechodí pravidelně do divadel, galerií a muzeí, přišel mi nový cirkus jako ideální možnost. Má tu schopnost, že se umí za lidmi přesunout sám a zároveň je to stále velmi kvalitní a atraktivní zábava. Cirkus jako takový je lidem blíž - a to říkám přesto, že já sám mám rád klasické divadlo, jsem jeho zastáncem a mnoho divadelních představení tady taky bude.

Lidovky.cz: Při zahájení zhlédli diváci také dosud největší videomappingovou show u nás, i to je populární forma umění v posledních letech. Budete na projekci studia 3dsense během roku v Plzni navazovat?
V únoru se tady bude konat dvoudenní festival světla, při něm se nějaké instalace určitě objeví. Videomapping je dneska fenomén, který nahrazuje výtvarné počiny ve veřejném prostoru, technika je tak dokonalá, že ji dobří výtvarníci dokáží využívat k zázrakům. Nevím, jak moc ji budeme využívat při akcích během roku, obecně ale nepochybuji o tom, že videomapping se u nás i ve světě bude dále vyvíjet.

Lidovky.cz: Jak budete kompenzovat fakt, že město Plzeň se na rok otevírá celému světu, s tím, aby Plzeň fungovala jako kulturní prostor pro vlastní obyvatele?
Přesně to je ten největší úkol, který před námi stojí. Dneska ještě nikdo neví, čeho bude víc a čeho bude míň, o kompenzaci budeme usilovat celý rok. Už nyní se ví, že pozornost je přilákána. Že lidé mají o město zájem a že jim na něm záleží. Ke vzbuzení pozornosti pomohl samotný titul Evropské město kultury. Teď už nezbývá než se snažit, aby lidé současnou situaci přijali. Protože ne každý se rád otevírá něčemu novému a nechává si zasahovat do svého prostoru. Tím, že jsem polovinu svého života cestoval, jsem ale zjistil, že stojí za to otevřít se občas novým věcem a nechat si změnit svůj osobní svět. Je na lidech, jestli budou mít sami zájem podívat se do světa, přijmout tu výzvu a získat novou zkušenost.

Lidovky.cz: Na co se vy osobně z celého programu nejvíce těšíte?
Zní to podivně, ale strašně se těším na Sokoly (v červnu se v Plzni koná Všesokolský slet, pozn. red.). Určitě se půjdu znovu podívat i na všechny výstavy - tady se těším hlavně na výstavu Gottfrieda Lindauera, plzeňského malíře novozélandských Maorů. Mám rád poznávání nových věcí a líbí se mi silný kontrast, když přijedou Maorové, potetovaní Indiáni, sem, do Plzně. To samé je pro mě vidět 400 seniorů tančících na stadionu.

Lidovky.cz: Sice ještě není čas na rekapitulování, přesto zkuste popsat, co vám dosavadní práce na organizaci Plzně 2015 dala a vzala?
Nikdy to neberu tak, že o něco přicházím. Přišel jsem samozřejmě o spousty energie, ta se ale člověku zase vrátí. A kolikrát k tomu stačí málo - stačí, když vám lidé řeknou, že se jim zahájení líbilo. Nebo prostě jenom cítíte, že všechno funguje. Dosavadní práce mi dala velkou zkušenost, jsem rád, že jsme jako tým dokázali zahajovací víkend v Plzni zorganizovat. Každý pochopil sám za sebe, že musí svůj úkol udělat co nejlépe. Ne všechno se podařilo stoprocentně, kompletně ale všichni předvedli maximum. Teď mluvím i o celém městu, jeho vedení a obyvatelích, všichni dokázali ve výsledku táhnout za jeden provaz. A víte, co za tím podle mě stojí, co nám všem pomohlo? Ty zvony. Opřeli jsme se o příběh, který tady patří všem…

Lidovky.cz: Dopřejete si nyní odpočinek, nějakou dovolenou?

Zatím ne, asi až koncem února, když budou mít moje dcery prázdniny.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat