Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud to funguje dobře, smícháme to. Do Ostravy míří Skip&Die

Kultura

  6:00
Úderka Skip&Die se už v českých klubech ukázala. Na Colours of Ostrava ji v sobotu v noci čeká festivalová premiéra. Že její mix divokých dubových a reggae rytmů opřených o elektronické beaty bude fungovat, je asi bez diskuze. "Pro naši hudbu žádná pravidla neexistují," říkají v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Zpěvačka a perfomerka Cata.Pirata (Catarina Aimée Dahms) za skupiny Skip & Die foto: Crammed Discs

Ač usazeni v Nizozemí, vaše produkce je plná worldmusic. Jak to děláte, že jste pořád naladěni na ty nejčerstvější vlivy z Afriky či Ameriky?
Vlastně ne všichni bydlíme v Nizozemí. Navíc těžko můžeme zůstávat na jednom místě, když jsme stále na turné. Posledních osmnáct měsíců jsme strávili koncertováním v Číně, Jižní Korei, Brazílii, Africe a Evropě, takže se cítíme být velmi slazeni s tím, co teď hýbe světem.

LN: Při nahrávání vašeho debutu Riots in the Jungle jste strávili dlouhou dobu v Jihoafrické republice. Co vám tahle země dala?
Je to jednoduché, Jižní Afrika je rodištěm naší frontmanky Caty.Pirata. Bylo důležité, i emocionálně, mít tenhle zvuk a podělit se o africké vibrace se světem.

Skip & Die vystoupí na Colours of Ostrava

Skip & Die vystoupí na Colours of Ostrava v sobotu.

LN: Cata.Pirata díky svým rodičům procestovala v dětství mnoho dalších zemí – Azory, Ibizu či Argentinu. Odráží se její zkušenost při tvorbě muziky?
Její nomádský život velice oživuje naši hudbu. Mluví mnoha jazyky, a proto jsou i písně v mnoha řečích. Každý v kapele rád zkoumá svět, takže beaty a myšlenky vycházejí z našich dobrodružství nabraných po světě.

LN: Vaše prvotina je zřejmě i proto nabitá mnoha styly, nejroztodivnějšími nástroji, efekty a emocemi. Jak je možné, že to všechno dohromady pracuje?
Neexistují žádná pravidla. Prostě pokud to funguje dobře, smícháme to. Nejsme puritáni, užíváme si využití všech druhů zvuků a stylů.

Skip & Die

Nejviditelnějším členem multinárodnostní kapely je zpěvačka a performerka Cata.Pirata (Catarina Aimée Dahms), jejím druhým zakládajícím členem je nizozemský programátor Jori Collignon. Doplňuje je bubeník a kytarista Gino Bombrini a hráč na strunné nástroje Daniel Rose.

Na festivalu Colours of Ostrava se předvedou krátce po sobotní půlnoci, na Agrofert Fresh Stagei zahrají od 0.45 do 1.45

LN: Díky úspěchu debutového alba jste navštívili mnoho zemí a zahráli v řadě klubů a na festivalech. Kde vás to fascinovalo nejvíc?
Každá země a párty, kde hrajeme, přináší jinou zkušenost. Extrémně nás nadchlo hraní v Asii, protože nikdy předtím jsme tam nevystupovali. Také koncertování na ostrově La Reunion v Indickém oceánu bylo velmi inspirující. Dobře se cítíme také v Brazílii.

LN: Sledujete nějaké rozdíly v tom, jak lidé v různých částech světa reagují na váš hudební mix?
Některé země jsou velmi extrovertní, jiné zase více uzavřené. Takže během show někteří lidé začínají tančit a jdou hned do crowdsurfingu nad tančícím davem a jinde potřebuje publikum trochu víc času na zahřátí. Nakonec se ale baví a tančí celý klub.

LN: Skip&Die začínal jako dvoučlenný projekt zpěvačky Caty.Piraty a programátora Joriho Collignona. Proč jste přibrali ještě dva členy a přetransformovali se do běžné kapely?
Protože se nám s Ginem a Danielem na první desce pracovalo tak dobře a oba mají obdivuhodný talent, který dělá náš zvuk mnohem více energetičtější a organičtější.

LN: Kromě zpěvu Cata.Pirata režíruje i vaše videoklipy. Je to lepší, než kdybyste si najímali externího tvůrce?
Cata.Pirata natočila zatím všechna naše videa. Je vizuální umělkyně a užívá si vytváření vizuální estetiky k písním, které si napsala.

LN: Řada videoklipů působí dost provokativně...
Protože si myslíme, že to je nutné k otevření dialogu o tabuizovaných tématech.

LN: Jak důležité je vůbec vizuálno pro vaši muziku?
Je to její silná součást. Vizuálno je další vrstvou příběhu, který píšeme.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!