Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok filmu ve znamení ‚toxického nedostatku originality‘. Anticena Zlatá malina má své vítěze

Kultura

  10:34
LOS ANGELES - Komedie Emoji ve filmu si vysloužila anticenu za nejhorší film loňského roku. Agentura AP připomíná, že za 38 let, co se Zlaté maliny udělují, je to poprvé, co ji získal animovaný film. Ocenění je protipólem filmových Oscarů, které se budou udělovat v noci na pondělí SEČ.

Snímek Emoji ve filmu získal anticenu za nejhorší film roku 2017. foto: ČTK

„Letos v čele nepovedených filmových počinů stojí dílo založené na emotikonech, v němž vystupují mluvící hovínka,“ uvedli pořadatelé Zlatých malin v prohlášení. Podle nich se to stalo v roce, „kdy hollywoodská hromada recyklovaného šuntu dosáhla historické velikosti“ a který se nesl ve znamení „toxického nedostatku originality“.

Animovaný 3D snímek Emoji ve filmu bodoval také ve třech dalších kategoriích. Získal ocenění za nejhorší scénář nebo nejbídnější režii, stejně jako za nejhorší filmový pár, který mohou podle pořadatelů dostat „kterékoli dva nesnesitelné emotikony“ z tohoto filmu.

38. ročník anticeny Zlatá malina - „ocenění“

 • nejhorší film - Emoji ve filmu
 • nejhorší režisér - Tony Leondis (Emoji ve filmu)
 • nejhorší herec - Tom Cruise (Mumie)
 • nejhorší herečka - Tyler Perry (Boo 2! A Madea Halloween)
 • nejhorší herec ve vedlejší roli - Mel Gibson (Táta je doma 2)
 • nejhorší herečka ve vedlejší roli - Kim Basingerová (Padesát odstínů temnoty)
 • nejhorší pár - kterékoliv dva nesnesitelné emotikony (Emoji ve filmu)
 • nejhorší scénář - Tony Leondis, Eric Siegel, Mike White (Emoji ve filmu)
 • nejhorší prequel/sequel/remake - Padesát odstínů temnoty
 • cena Rotten Tomatoes - Pobřežní hlídka

Zlatou malinu za nejhorší herecký počin si vysloužil Tom Cruise, který hrál hlavní roli v nové verzi filmu Mumie. Jak připomíná AP, Cruise byl za svou kariéru třikrát nominován na Oscara, nikdy si ale cenu nakonec cenu neodnesl. Je naopak dvojnásobným držitelem Zlaté maliny. V kategorii nejhorší herečka si anticenu vysloužil herec Tyler Perry za výkon ve filmu Boo 2! A Madea Halloween. Jde o další snímek, v němž vystupuje v roli neurvalé stárnoucí černošky Madey.

Na herecké dno se podle organizátorů vrátil Mel Gibson, který dostal Zlatou malinu za herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Táta je doma 2. Mezi herečkami v této kategorii vyhrála Kim Basingerová za úlohu ve filmu Padesát odstínů temnoty. Zařadila se tak do vybrané společnosti takových hvězd, jako jsou Faye Dunawayová, Liza Minelliová a Halle Berryová, které získaly během kariéry Zlatou Malinu i Oscara.

Poprvé se udělovala zvláštní cena recenzního serveru Rotten Tomatoes pro film, který je „tak špatný, že se vám musí líbit“. Ocenění, o kterém rozhodovali fanoušci v online hlasování, si odnesla filmová adaptace televizního seriálu Pobřežní hlídka.

Ceny za nejhorší snímky a herecké počiny každoročně uděluje nadace Golden Raspberry Awards. S nápadem udělovat filmové anticeny přišel v roce 1980 kalifornský publicista a filmový fanda John Wilson. Vítězové si většinou ocenění nepřevezmou.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat