Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedláčkovo České století slibuje nový pohled na moderní české dějiny

Kultura

  7:00
PRAHA - Nezvyklý pohled na mezní okamžiky moderních českých dějin let 1918 až 1992 přinese devítidílný cyklus České století režiséra Roberta Sedláčka a autora Pavla Kosatíka. Česká televize uvede první z pěti částí 27. října. Zbývající čtyři se na obrazovce objeví na podzim 2014.

Michal Dlouhý a Ivan Trojan v díle Kulka pro Heydricha foto: Česká televize

Každý z dílů seriálu se zaměří na jedno datum a klíčové aktéry, jejichž tehdejší rozhodnutí měla mít osudové důsledky pro celý národ i pro ně samotné. Diváci uvidí známé herce v nezvyklých rolích. Někdejšího prezidenta Václava Havla ztvární Marek Daniel a jeho následníka Václava Klause Jaroslav Plesl. Roli Tomáše Garrigua Masaryka režisér svěřil Martinu Hubovi, jako Edvard Beneš se představí Martin Finger a Jan Novotný, Klementa Gottwalda si zahraje Jiří Vyorálek a brigádním generálem Františkem Moravcem bude Ivan Trojan.

Na co politici mysleli v klíčových chvílích?

Jaký byl Edvard Beneš, když se rozhodl odvést špinavou práci za všechny Čechy a po osmi stech letech vykonat "konečné řešení" nad Němci? Na co myslel Dubček, když bulimicky zvracel do záchodu mezi jednáními s Brežněvem v Moskvě? I to jsou otázky, na které se autoři ambiciózního historického cyklu snažili najít odpovědi.

"Jde o to nejpodstatnější, co jsem dosud natočil. Je ironií osudu, že to je právě v televizi, ačkoliv se za mnou táhne pověst nezávislého filmaře," řekl Sedláček. Podle něj České století neusiluje o rekonstrukce nejpravděpodobnějšího průběhu historických událostí, nýbrž o vytvoření situací, v nichž budou moci diváci spoluprožívat s historickými postavami jejich pocity, pochyby, odhodlání i obavy.

Největší zájem byl o záporné role

"Pochopitelně jsem měl odborné poradce i oponenturu, proběhlo to obvyklým způsobem," uvedl Kosatík. Snažil se, aby scénáře fungovaly jako dramata. Původně existovalo 16 témat, které šly po osobnostech. "Pak jsme vybrali nejdůležitější data a doplnili je o rok 1992, který nám tam naskočil jako nutná pointa roku 1918," vysvětlil Sedláček. Obsazení rolí neoblíbených politiků nebylo podle režiséra složité. "Už proto, že herci milují ty záporné, například o Gottwalda byl velký zájem," dodal Sedláček.

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...