Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skálovu výstavu z chleba a kostí navštívily tisíce lidí

Kultura

  13:11
PRAHA - Výstava sochaře, malíře a zakládajícího člena skupiny Tvrdohlaví Františka Skály v olomouckém Muzeu umění se podle organizátorů zařadí k nejnavštěvovanějším výstavám v těchto prostorách v posledních letech.

Sochař, malíř a zakládající člen skupiny Tvrdohlavých František Skála foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Dosud si nejvýznamnější přehlídku Skálovy dosavadní tvorby nenechalo ujít více než 11 tisíc lidí. Expozici si mohou lidé prohlédnout v Olomouci do 19. srpna. Poté se bezmála tři stovky exponátů přestěhují do Bukurešti.

"Už týden před koncem je zřejmé, že se Skálovo Muzeum zařadí k nejnavštěvovanějším výstavám posledních let. Dosud si ji prohlédlo 11 036 lidí. Větší návštěvností se mohou pochlubit jen výstavy Victora Vasarelyho z roku 2007, Josefa Lady z roku 2008 a největší projekt v historii olomouckého muzejnictví - výstava Olomoucké baroko z roku 2010," uvedl mluvčí muzea.

Skálova výstava v Olomouci

Výstava je podle kurátora Michala Soukupa zcela výjimečná. "Podařilo se nám zapůjčit z veřejných galerií i soukromých sbírek takový výběr děl, které Skálovu tvorbu představují v dosud nevídaném průřezu a to od samotných počátků v osmdesátých letech až do současnosti," uvedl kurátor.

Reprezentativní je podle něj zastoupení výtvarných žánrů, kterým se autor věnuje, i materiálů, s nimiž pracuje. Využívá nejen klasické materiály, ale pracuje například i s molitanem, uhlím, chlebem či kostmi.

Legendární exponáty

Téměř 300 exponátů najdou lidé ve dvou výstavních sálech. Nechybějí zde ani "legendární" exponáty, například molitanový elvisovský oblek z roku 1994, ve kterém dodnes vystupuje s kapelou MTO Universal Praha, série Hlav duchů z mořských řas, více než dvoumetrová svítící plastika lesního ducha Lesojana nebo všechny Skálovy vlastnoručně vyrobené a funkční kytary.

K výstavě, která se z Olomouce přestěhuje do bukurešťského Národního muzeu současného umění, vyšla česko-anglická publikace. Knížka, která představuje řadu starších a zvláště novějších prací autora, volně navazuje na publikaci František Skála z roku 2004, jejichž posledních několik výtisků je v olomouckém muzeu v prodeji.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....