Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tolkienova osudová láska. Slavného spisovatele si zahraje Nicholas Hoult

Kultura

  16:00
LONDÝN - Slavný spisovatel J. R. R. Tolkien se „podívá“ na filmová plátna. Životopisný snímek by se měl zaměřit na jeho vztah k Edith Brattové, ale i na léta v zákopech první světové války. Snímek má světovou premiéru naplánovanou na 10. května letošního roku.

Mladý J. R. R. Tolkien (Nicholas Hoult, vpravo) a Edith Brattová, později Tolkienová (Lily Collinsová) foto: Fox Searchlight Pictures

Beren a Lúthien. Příběh lásky člověka k elfské princezně je středobodem mytologie magického světa, který vytvořil britský spisovatel J. R. R. Tolkien. Bájná romance měla ale předobraz v něm samém a jeho manželce Edith. Právě jejich vztah bude středobodem připravovaného filmu, ve kterém si ústřední dvojici zahrají Nicholas Hoult (Favoritka, Rebel v žitě) a Lily Collinsová (Spisovatel, Zrození šampióna).

25.ledna 2019 v 18:37, příspěvek archivován: 31.ledna 2019 v 11:18

Nezůstane ale jen u vztahu. Snímek se také podle dostupných informací soustředí na Tolkiena jako na začínajícího profesora anglického jazyka. Také zmapuje některé z jeho zážitků z vřavy první světové války.

J. R. R. Tolkien
Trilogie Pán prstenů vyšla poprvé v roce 1954.

Do režisérského křesla usedl Fin Dome Karukoski, který na sebe upozornil hlavně předloňským biografickým filmem o homosexuální ikoně, výtvarníkovi Touko Laaksonenovi, kterému nikdo neřekl jinak než Tom of Finland. Autory scénáře jsou pak David Gleeson (The Front Line, Kovbojové a andělé) a Stephen Beresfort (Pride).

Jak to vlastně bylo s věčným romantikem

Když bylo Tolkienovi šestnáct, potkal svou celoživotní lásku Edith Brattovou. Tolkien byl ovšem katolík a jeho milá protestantka a tak vztahu nebylo přáno. Znovu se setkali až po pěti letech. Brattová kvůli Tolkienovi zrušila zasnoubení s jiným mužem a konvertovala ke katolicismu. Vzali se a byli spolu až do její smrti v roce 1971. Jejich vztahem je inspirována jedna z hlavních legend Středozemě - láska člověka Berena s elfkou Lúthien. Jejich jména jsou dokonce napsána na náhrobním kameni manželů Tolkienových.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat