Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kinech: drama s Meryl Streep, indická romantika i české Krásno

Kultura

  15:00
Celkem sedm titulů se pere o pozornost diváků tento týden. Komorní rodinné drama Blízko od sebe a indické melodrama Cizí oběd stojí proti akčním titulům Jack Ryan: V utajení a Já, Frenkeinstein. Českou tvorbu zastupuje nadějné Krásno Ondřeje Sokola a celou nabídku doplňuje archivní Koyaanisqatsi a dokument Spirit of 45 britské legendy sociálního filmu Kena Loache.

Z filmu Blízko od sebe: Meryl Streep jako stárnoucí alkoholička foto: Bontonfilm

Meryl Streep exceluje ve filmu Blízko od sebe, který režisér John Wells natočil podle divadelní hry Tracyho Lettse oceněné Pulitzerovou cenou (u nás uváděné jako Srpen v zemi indiánů). Rodinné drama se rozehrává v rodném domě Westonových, kam se na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu, sjíždí celá rodina. Jeho žena, cynická Violet (Meryl Streep) poťouchle rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis), z nichž to však ani jedna nemá jednoduché. Jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, a třetí ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o své nadcházející svatbě. ..

Decentní love story po indicku

Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Podle vědeckých odhadů se může zatoulat sotva jeden z milionu… A právě taková záměna je výchozím bodem události, která svede dohromady osudy dvou lidí – půvabné Ily, která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana , kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. Změní jim malá chyba život?

Z filmu Cizí oběd

Jack Ryan: V utajení

Britský režisér Kenneth Branagh, který se proslavil Shakespearovskými dramaty na divadle i ve filmu, se pustil do akčního thrilleru. Jeho hrdinou je Jack Ryan (Chris Pine), mladík, který už toho má poměrně dost za sebou: zranění z války v Afghánistánu, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před vlastní ženou (Keira Knightley) úspěšně tají. Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack tam odhalí plán oligarchy Čerevina (Kenneth Branagh), který může zásadně otřást světovou stabilitou. Před Jackem stojí nelehký úkol: zachránit svět i svou ženu Kathy, která se do operace připlete.

Keira Knightley a Kenneth Branagh ve filmu Jack Ryan: V utajení

Akční žánr zastupuje tento týden ještě filmu Já, Frankenstein, kterému vévodí monstrum z titulku. Jmenuje se Adam, je nesmrtelný a v opuštěném městě musí čelit útokům démonů,kteří se snaží odhalit tajemství jeho stvoření, aby ho využili k zničení celého lidstva.

Šumperk jako filmová kulisa: Krásno

Úspěšný divadelní režisér a herec Ondřej Sokol natočil jako svůj celovečerní režijní a scenáristický debut černou komedii Krásno. Vypráví o dvou čtyřicátnících, kteří se vracejí do rodného města, aby tam vyřešili smrt matky jednoho z nich, a roztočí tím spirálu nezadržitelných katastrof. Ondřej Sokol si ve filmu zahrál také jednu z hlavních rolí, dále obsadil svého divadelního kolegu Martina Fingera, Karla Rodena, Jaroslava Plesla, Janu Krausovou, Zuzanu Stavnou, Davida Matáska a další. Kulisou příběhu je město Šumperk, reálné, ale pro oba hlavní protagonisty je to spíš město duchů, do kterého vstupují po dvaceti letech.

Ondřej Sokol a Martin Finger ve filmu Krásno.

Koyaanisqatsi - svět podle Godfreyho Reggia

Jeskynní malby z Horseshoe Canyonu v Utahu otevírají i uzavírají film, který nám představuje svět tak, jako ho vidí režisér Godfrey Reggio ve své slavné prvotině z roku 1982. Zdánlivá nehybnost pouště i věčná dynamika mořských vln sugerují prapůvodní čistotu života, do níž po staletích pozvolného vývoje vstupuje člověk, který svou energií mění podobu světa i rytmus plynutí času. Beze slov, jen prostřednictvím fascinujících obrazů a za doprovodu minimalistické hudby Philipa Glasse režisér komentuje vztah přírody a člověka.

Koyaanisquatsi

Spirit of 45 – je sociální stát utopie?

Nejnovější dokumentární film legendárního britského režiséra Kena Loache Spirit of 45 (Duch pětačtyřicátého) je pokračováním tvůrčího směřování autora proslaveného svými sociálně angažovanými snímky (Kes, Země a svoboda, Jmenuji se Joe, Zvedá se vítr, Andělský podíl). Dokument Spirit of 45 se vrací k poválečnému období ve Velké Británii, kdy vládla všeobecná euforie, a lidé byli plni očekávání pozitivních změn. Sny o lepší společnosti se začaly naplňovat, ale v následujících desetiletích, s nástupem konzervativní vlády Margaret Thatcher, postupně braly za své… Ken Loach ve filmu použil desítky autentických výpovědí pamětníků, zachycených britskými archivy. Film vstupuje do české distribuce premiérou tzv. day and date, tedy do kin i na internet zároveň – k vidění je na portálu DAFilms.cz.

Z filmu Spirit of 45 - poválečná auforie ve Velké británii

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat