Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kinech: tichý vítěz Cannes, americký Drákula i slovenská dramata

Slovensko

  12:05
Do kin dnes vstupuje vítězný film letošního festivalu v Cannes - tříhodinový turecký Zimní spánek. Dalšími novinkami jsou akční pojetí legendy o Drákulovi, americká romance Co s láskou a tři netuctové filmy ze slovensko-české produkce: Děti, V tichu a Felvidék-Horná zem.

Z filmu Winter Sleep. foto: Festival de Cannes

Zlatou palmu z Cannes si za svůj poslední film Zimní spánek odnesl turecký režisér Nuri Bilge Ceylan. Jeho film nás uvádí do komorního prostředí s několika postavami, mezi kterými se pomalu rozehrává drama... Jedním z hlavních hrdinů je Aydin, bývalý herec, který má v centrální Anatolii malý hotel. Žije v něm se svou výrazně mladší ženou Nihal a sestrou Necla, která se právě zotavuje z nedávného rozvodu. Turistická sezóna pomalu končí a okolní krajina se začíná zahalovat do bílých sněhových závojů. Hotel se v tomto období stává úkrytem, ale i místem, ze kterého není úniku a které otevírá staré rány a podněcuje vzájemnou nevraživost jeho obyvatel.

Z filmu Drákula: Neznámá legenda

Legendární upír se vrací

Režijním debutem úspěšného reklamního tvůrce Garyho Shorea se stal film Drákula: Neznámá legenda. Jeho akční fantasy na motivy známé legendy začíná v době, kdy princ Vlad byl ještě „normální“ lidský vládce malé zemičky jménem Transylvánie. Ta se krčila ve stínu mocné osmanské říše. Když osmanský sultán Vladovi nařídí, aby mu poslal tisíc chlapců včetně jeho vlastního syna coby čerstvé rekruty do armády, rozhodne se neuposlechnout. Aby porazil zlo a odvrátil nevyhnutelné, spojí se se zlem mnohem větším. Stane se Drákulou, nezničitelným démonem, který je schopný porážet obrovská vojska, ale který zároveň ztrácí ty, jež svým zoufalým aktem zachránil - své nejbližší. Ve filmu se objeví Luke Evans (Rychle a zběsile 6, Hobit), Sarah Gordonová, The Amazing Spider-Man 2), Dominic Cooper, Captain America: První Avenger) a další.

Silné příběhy ze Slovenska

Trojice snímků vzniklých se slovensko-české koprodukci přivádí do českých kin celovečerní hraný debut Jara Vojtka Děti, hraný dokument V tichu režiséra Zdeňka Jiráského a animovanými prvky ozvláštněný dokument Felvidék - Horná zem režisérky Vlaislavy Plančíkové.

Syn - jedna z povídek filmu Děti Jara Vojtka.

Povídkový film Děti rozehrává ve čtyřech silných příbězích mikrodramata rodičů a dětí. Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším, každá z postav se musí vyrovnávat s tlakem často necitlivého okolí. Součinnost odlišnosti i shody jejich příběhů, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období, vytváří vrstevnatou mozaiku vztahů, ve kterých se odráží láska, naděje a nevyhnutelnost zásadních rozhodnutí.

Felvidék - Horná zem je autobiograficky laděný, emočně i vizuálně silný film o hledání vlastních kořenů na pozadí palčivé historie slovensko-maďarských vztahů. Snímek kombinuje dokumentární postupy s animací, kterou podtrhuje hudba Jany Kirschner.

Dokumentární esej Felvidék - Horná zem Jaroslavy Plančíkové.

Třetím filmem vzniklým v koprodukci Česka a Slovenska je hraný dokument Zdeňka Jiráského V tichu, který se vrací o osudům slovenských židovských hudebníků za druhé světové války. Filmový esej ve vizuálně silných obrazech ukazuje cestu několika protagonistů (v jedné z hlavních rolí se představí Judit Bárdos, známá z filmu Fair Play) z jejich klidných, předválečných tvořivých životů až k bezprecedentnímu utrpení, do kterého byli nedobrovolně uvrženi. Snímek byl natočen podle osudů reálných hudebníků, jejižch životní cesty prozkoumala muzikoložka Agáta Schindler.

Více o filmu V tichu čtěte zde:

Filmové premiéry tohoto týdne doplňuje americké romantické drama Co s láskou. Snímek režiséra Michaela Hoffmana (Gambit, Báječný den), natočený podle románové předlohy Nicholase Sparkse, začíná v roce 1984, kde se hlavní hrdinové - Amanda a Dawson - seznámili na střední škole.

Z filmu Co s láskou

Pocházeli z odlišných sociálních poměrů, navzdory tomu mezi nimi vznikla osudová láska. Měšťacká společnost jim jí nedopřála, proto se jejich cesty rozešly. Znovu se oba setkali až po čtvrtstoletí a zjistili, že ani jeden z nich nezapomněl na první lásku, která je navždy změnila...

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...