Věnoval se také herecké tvorbě, která však byla spíše v pozadí jeho zájmů a v Národním divadle zcela ustoupila úkolům režisérským. Po listopadu 1989 působil Pleskot v sezoně 1990 - 1991 jako ředitel pražského Divadla E. F. Buriana. Během své kariéry pohostinsky režíroval například v Rokoku, v Řeznické, ve Viole a v divadlech v Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně a v Uherském Hradišti. Před šesti lety obdržel zvláštní cenu kolegia pro udělování cen Thálie.
Divadlo by mělo léčit
"Z počátečního strachu a hrůzy z něj, protože byl přísný, náročný, vzdělaný, dokonalý profesionál, jsem po letech zjistila, že je to laskavý člověk se smyslem pro humor. Měl rád herce, vážil si jich a hlavně - uměl s nimi pracovat. Měla jsem ho moc ráda a vděčně na něj budu vzpomínat," komentovala úmrtí oblíbeného režiséra herečka Taťjana Medvecká. Před sedmi lety se s ním potkala v Dejvickém divadle v Praze, kde Pleskot nastudoval v české premiéře dramatizaci povídky Pavla Nilina Poprvé vdaná. Hrála se tam jako sólová tragikomedie pro jednu herečku.
"Divadlo by mělo léčit," řekl tento činoherní režisér při vernisáži fotografií ze svých inscenací, kterou mu před dvěma lety česká první scéna připravila k pětaosmdesátinám. Vybíral si především klasický repertoár a nastudoval jich celkem 36. Za nejkrásnější považoval svých prvních pět let v Národním divadle, kdy činohru vedli Otomar Krejča s dramaturgem Karlem Krausem.
"Ke komediantům jsem šel z přesvědčení, že má divadlo nějakou společenskou funkci a že taky může aspoň trošku přispět k polidštění člověka," uvedl kdysi v jednom z rozhovorů. Nejraději vzpomínal na Smrt obchodního cestujícího s Karlem Högrem a Blankou Waleskou, Hamleta s Radovanem Lukavským či inscenaci Zdravého nemocného, kterou připravil k 85. narozeninám Františka Smolíka. Celkem připravil na 120 divadelních inscenací.
Jaromír PleskotJaromír Pleskot se narodil 11. února 1922 v Praze. Už během studií na konzervatoři vystupoval jako herec ve Větrníku a Nezávislém divadle, krátce byl režisérem Divadla Vlasty Buriana. Po válce byl vůdčí postavou nového Divadelního studia konzervatoře, dnešního Disku. Ještě v roce 1945 byl Jiřím Frejkou angažován jako režisér do Městského divadla na Vinohradech, v letech 1951 až 1953 působil jako umělecký šéf činohry a režisér v Olomouci. Protože mu nadále byla divadelní činnost znemožněna, pracoval pak jako režisér Studia dětského kresleného a hraného filmu. Tehdy se uplatnil i jako filmař a natočil například pohádku Obušku, z pytle ven! a přepis Robinsonky Marie Majerové. |