Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

VIDEO: Černobílý strach židovského chlapce. Z traileru k Nabarvenému ptáčeti běhá mráz po zádech

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. foto: BIOSCOP

Praha - Tvůrci snímku Nabarvené ptáče, který byl vybrán do hlavní soutěže benátského festivalu, zveřejnili oficiální český trailer. Černobílý film režiséra Václava Marhoula vypráví o putování židovského chlapce za druhé světové války. Z ukázky je patrné, že film nebude pro slabé povahy.
  14:46

Marhoulovo veledílo na motivy bestselleru Jerzyho Kosińského dorazí na plátna českých kin 12. září 2019. Čeští diváci si už nyní mohou z ukázky o délce necelých tří minut udělat názor na to, jak silný film bude. „Já chci domů!“ křičí hlavní dětský hrdina Petr Kotlár na konci traileru a divákovi běhá mráz po zádech.

Židovští rodiče se snaží zachránit svého malého syna před transportem do koncentračního tábora. Pošlou ho k tetě na venkov, kamsi do odlehlého místa ve východní Evropě. Teta však umírá a chlapec zůstává sám. Vydává se na pouť zemí, která je zmítána válkou. Během svého putování se setkává s tím nejhorším, co se v lidech skrývá. Naděje v mladém srdci ale neumírá.

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.
Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.

Nabarvené ptáče

To, že se jedná o skutečně kvalitní snímek dokazuje fakt, že válečné drama Nabarvené ptáče bylo vybráno do hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách a bude soutěžit o Zlatého lva. Český film se naposledy do prestižní benátské soutěže dostal před pětadvaceti lety, kdy se do Itálie podívala komedie Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Hlavní postavu černobílého snímku ztvárnil teprve devítiletý Petr Kolár, pro kterého šlo o hereckou premiéru. Zbytek hereckého obsazení je ale opravdu světový - v Marhoulově filmu se objeví Harvey Keitel (Hanebný pancharti, Pulp Fiction), Stellan Skarsgård (nyní nejznámější asi jako Boris Ščerbina ze seriálového hitu Černobyl) nebo Udo Kier (Dogville, Armaggedon).

Mezinárodní filmový festival v Benátkách se koná od 28. srpna do 7. září a jedná se o 76.ročník.

Václav Marhoul

Nabarvené ptáčeje třetím celovečerním filmem, pod kterým je Václav Marhoul (1960, Praha) podepsán coby scenárista, producent a režisér. Předcházející filmy Mazaný Filip(2003) a především Tobruk(2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat