Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinnetou se vrací. Nová série bude mít v prosinci premiéru v televizi RTL

Kultura

  11:58
Legendární příběh Karla Maye o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho bílém kumpánovi Old Shatterhandovi se dočkal další verze. Pro německou televizi RTL ho jako třídílnou sérii natočil režisér Philipp Stölzl. Podívejte se na trailer.

Wotan Wilke Möhring a Nik Xhelilaj jako Old Shatterhand a Vinnetou, 2016. foto: Reprofoto

Do hlavní role obsadil režisér Nika Xhelilaje - albánského herce, který si debut odbyl po boku Ani Geislerové v koprodukčním filmu Smutek paní Šnajderové. Xhelilaj (33) se dále objevil ve filmech Real Playing Game (2013), Albánec (2010) a Žít! (2009).

Roli Old Shatterhanda si zahraje Wotan Wilke Möhring (49). Sama Hawkinse ztvární Milan Peschel, roli Nšo-či získala mexická herečka Iazua Larios, známá z filmu Mela Gibsona Apocalypto.

Režisér Philipp Stölzl na sebe zatím nejvýrazněji upozornil dramatem Ranhojič (2013) s Benem Kingsleym v hlavní roli. Na filmu spolupracoval se scénáristou Janem Bergerem, který se podílel rovněž na nové verzi Vinnetoua.

Postava Vinnetoua se poprvé objevila v knize Karla Maye z roku 1875 Old Firehand, která se v přepracované podobě stala částí druhého dílu románu Vinnetou (třetí díl vyšel v roce 1893, čtvrtý roku 1910).

Patrně nejslavnější filmovou adaptací se stal film z roku 1962 Poklad na Stříbrném jezeře. V tomto a několika následujících filmových zpracováních mu propůjčil tvář francouzský herec Pierre Brice (1929 – 2015), Old Shatterhanda si zahrál Lex Barker (1919 – 1973. V 60. letech byla natočena volná pokračování Vinnetou – Rudý gentleman (1964) aVinnetou – Poslední výstřel (1965). V roce 1998 vzniklo další pokračování Vinnetou se vrací, ke kterému scénář napsal představitel hlavní role Pierre Brice.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat