Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obraz malíře Carla Molla se v Praze vydražil za 4,8 milionu korun

USA

  19:16
PRAHA - Obraz Alej u zámku v Bruntále od významného rakouského malíře Carla Molla se v sobotu v pražské aukci síně Dorotheum prodal za 4,8 milionu korun včetně přirážky. Cenu vyhnali vzhůru zájemci ze zahraničí.

Carl Moll - Alej u zámku v Bruntále (https://www.dorotheum.com/cz/popup/zoomify/lot/1932368-moll-carl-viden-1861-1945-viden.html?no_cache=1&displayImg=0) foto: Dorotheum

Nového majitele má také proslulá Venus/All the Way to USA světově uznávaného designéra a malíře Ladislava Sutnara, která se prodala za téměř 1,7 milionu korun. Oznámila to ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová.

Aukční rekord. Picassovo plátno se prodalo za 179 milionů dolarů

Cena Mollova obrazu se vyšplhala na skoro trojnásobek odhadu z vyvolávací částky 1,7 milionu korun. O dílo usilovali čtyři zájemci ze zahraničí. „Dle očekávání se kolem tohoto díla zvedla vlna zájmu ze strany rakouských sběratelů. Alej u zámku v Bruntále je ukázkou mimořádných výtvarných kvalit autora, který patří mezi nejdůležitější postavy v dějinách rakouského moderního malířství,“ uvedl expert Dorothea na výtvarné umění Michal Šimek. Moll se podle něj v roce 1897 podílel společně s Gustavem Klimtem na vzniku vídeňské secese.

Sutnarův obraz Venus/ All the Way to USA, který jeho autor považoval za ideální ukázku svého výtvarného programu Joy Art neboli Umění pro radost, si koupil sběratel z Čech za 1,68 milionu korun. Dražba začala na milionu. „Autor i jeho syn měli k této Venuši velmi osobní vztah, i to se bezesporu promítlo do zájmu a výsledné ceny tohoto vskutku působivého a v kontextu celé Sutnarovy tvorby naprosto zásadního obrazu,“ podotkla Gálová. Dílo podle ní nechybělo na žádné ze Sutnarových výstav od roku 2003.

K rostoucímu zájmu o Sutnarova díla podle Gálové přispěla letošní výstava jeho Venuší v Plzni. Sutnarovo rodné město ji hostilo jako součást programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Nad milion korun se nicméně Sutnarovy Venuše ze 60. let v aukcích dostaly už dřív. Před šesti lety se Venuše s prstem na rtech prodala za 2,28 milionu korun, o rok později už Venuše tančící go-go našla nového majitele za 2,76 milionu korun.

V sobotní pražské dražbě umění 20. století se prodalo také rozměrné plátno Květy Válové za 540 tisíc korun. S cenou přesahující 430 tisíc aukci opustila Studie k Jaru od českého malíře a grafika Jana Preislera. Secesní sochařské dílo, Náhrobní reliéf Bohumila Kafky, se vydražilo za 600 tisíc korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!