Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná filmový festival v Benátkách. V soutěži se utká dvacet filmů

Kultura

  6:00
Benátky - V italských Benátkách dnes vypukne 71. ročník mezinárodního filmového festivalu, který je vůbec nejstarší na světě. Na ostrově Lido se do závěrečného obřadu 6. září promítne 55 soutěžních a nesoutěžních celovečerních filmů. Česká kinematografie opět zastoupena není. O hlavní ceny se utkají například Roy Anderson, Andrej Končalovský nebo Fatih Akin.

Červený koberec už se chystá. V Benátkách vrcholí přípravy na festival. Startuje dnes. foto: Reuters

Po slavnostním zahájení jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů na světě se hostům promítne ve světové premiéře film Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iňárritua, který se poprvé celosvětově proslavil v roce 2000 snímkem Amores perros - Láska je kurva. Hlavní roli v nové černé komedii má americký herec Michael Keaton, dále hrají Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone nebo Naomi Watts. Birdnam je jedním z dvaceti filmů, které budou soutěžit o Zlatého lva a další ceny. Další snímky jsou především z Itálie, Francie a USA.

Z filmu Birdman Alejandra Gonzáleze Iňárritua

Ke jménům, jejiž filmy byly vybrány do hlavní soutěže patří například Roy Andersson,  Rakhshan Banietemad,  Abel Ferrara, Andrej Končalovský nebo Benoit Jacquot, který na plátno přivedl Charlotte Gainsbourg, Chiaru Mastroianni a Catherine Deneuve.

Porotu letos povede 53letý francouzský hudební skladatel Alexandre Desplat, držitel Zlatého globusu za hudbu k filmu Barevný závoj a také dvou Césarů. Zlaté lvy v minulých ročnících získala celá řada slavných osobností světového filmu v čele s Akirou Kurosawou, Michelangelem Antonionim nebo Luisem Buňuelem. Československo tuto trofej ukořistilo jen jednou, a to v roce 1947 za film Karla Steklého Siréna.

Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve a Charlotte Gainsbourg ve filmu 3 Coeurs...

Benátský festival se začal pořádat před více než 80 lety. Je nejstarším světovým festivalem a koná se zřejmě v nejatraktivnějším prostředí, když hvězdy přijíždějí na červený koberec na ostrově Lido ne v limuzínách, ale v motorových člunech. Přesto má festival - podobně jako celé město - potíže, aby udržel hlavu nad vodou, poznamenala agentura Reuters. "V posledních letech ztrácel trochu směr," řekl Scott Roxborough z profesní publikace The Hollywood Reporter.

Přehlídka, nebo supermarket?

Ředitel festivalu Alberto Barbera, který se vrátil v roce 2012 po osmileté přestávce, ale zavedl řadu inovací. Snaží se zachovat význam festivalu v době, kdy jej newyorská přehlídka v Tribece začínala zastiňovat, pokud jde o uměleckou úroveň, a kdy se festival v Torontu zahajující příští týden stal globálním filmovým supermarketem.

Ředitel benátského filmového festivalu Alberto Barbera

V Torontu se promítají stovky filmů, zatímco v Benátkách 55, z toho 20 v hlavní soutěži. Celkem 14 snímků uvede sekce Benátské dny, kde budou tvůrci poprvé soutěžit o cenu v hodntě 20.000 eur (asi 560.000 korun). "Nehledáme filmy středního proudu. Hledáme tvůrce, kteří natočili film odklánějící se od jejich tradičního stylu," řekl agentuře Reuters ředitel této sekce Giorgio Gosetti. "Filmové festivaly jsou dnes továrnami a supermarkety, kam každý chodí nakupovat výrobky, s nikým nemluví, pak jde k pokladně a zaplatí," řekl Gosetti ve zjevné narážce na torontský festival.

Podle Reuters ale festivaly stále více potřebují tyto "supermarkety", kde vlivní lidé filmového světa dělají obchody. A Barbera je oceňován za to, že před třemi lety v Benátkách s velkým zpožděním zavedl filmový trh. Loni zaznamenal trh 25procentní nárůst počtu distributorů, producentů a agentů, kteří se ho účastní.

Podle Johna Hopewella, reportéra další profesní publikace Variety, mají ale Benátky před sebou v tomto směru ještě hodně práce. "V Benátkách je na 1400 zástupců filmového průmyslu. To je jen o málo víc, než na přehlídkách v Locarnu, kde jich je 1070, a v San Sebastianu s asi 1000 účastníky," řekl Hopewell.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!