Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu dala své knihy Africe

Lidé

  7:00
HARARE - Britská spisovatelka Doris Lessingová, která dostala za své dílo před sedmi lety Nobelovu cenu za literaturu, odkázala své četné knihy městské knihovně v zimbabwské metropoli Harare. Lessingová, která zemřela loni, se narodila v dnešním Íránu, ale od šesti let pak s rodinou žila na území dnešního Zimbabwe.

Lessingová na prahu svého domu v Londýně. foto: Reuters

Lessingová vlastnila podle zimbabwského listu Herald 3000 knih a před smrtí si přála, aby byly poslány knihovně v Harare. S převozem má pomoci charitativní organizace Book Aid International, kterou Lessingová podporovala. Za života pomohla spisovatelka vzniku několika programů na zvýšení gramotnosti v Zimbabwe.

Starosta Harare Bernard Manyenyeni považuje rozhodnutí slavné Britky za "velkolepé gesto" člověka, který ještě po smrti prokazuje svou lásku k této africké zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Lessingová v Zimbabwe žila v letech 1924 až 1949, kdy to ještě byla britská kolonie zvaná Rhodesie. Vrátila se tam sice roku 1956, ale nebyla kvůli svým levicovým názorům vítána.

Zemřela v listopadu 2013 ve věku 94 let.

Mezi její díla, která vyšla i česky, patří román Tráva zpívá popisující život v afrických koloniích, Africké povídky, Mraveniště nebo dílo věnované partnerským vztahům Muž a dvě ženy.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Kanceláře Liberec
Kanceláře Liberec

České mládeže, Liberec - Liberec VI-Rochlice
17 820 Kč/měsíc