Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vědci objevili ve vesmíru novou planetu. Mohly by kolem ní být mraky plné vody

Věda

  5:00
Vědci přišli s novým a velmi zajímavým objevem. Mimo naši sluneční soustavu našli planetu, kolem které by mohly být mraky. „Planeta je ve skutečnosti větší než Země a o něco menší než Neptun - mohli bychom ji nazvat sub-Neptunem,“ popsala objev vědecká pracovnice Diana Dragomirová. Výzkumem nově objeveného vesmírného útvaru se badatelé nyní intenzivně zabývají.

Umělecká ilustrace exoplanety TOI-1231 B, která se nachází 90 světelných let od planety Země. foto: YouTubeReuters

Zkoumání vesmíru se opět posunulo o kus dál. Devadesát světelných let od planety Země totiž byla objevena nová planeta. Protože se nenachází v naší sluneční soustavě, byla zařazena mezi takzvané exoplanety a opatřena názvem TOI-1231. Vědci ji objevili pomocí dat ze speciálního satelitu NASA s názvem TESS. Jedná se o družici, která byla vypuštěna v roce 2018 a od té doby pozoruje různé oblasti a „loví“ zajímavé útvary.

Nově nalezený planetární útvar obíhá kolem červené trpasličí hvězdy typu M, která je známá jako NLTT 24399 a je menší a slabší hvězdou než naše Slunce. TOI-1231 oběhne svou dráhu kolem ní za 24 pozemských dní. Přestože je tato exoplaneta ke své hvězdě osmkrát blíž než Země ke Slunci, její teplota je chladnější než na Zemi.

Výzkumným pracovníkům se prozatím povedlo vypočítat poloměr a hmotnost vesmírného tělesa i jeho hustotu. Na základě dalších zjištění odvodili také její složení. Kvůli nižší hustotě předpokládají, že planeta je spíše plynná než kamenná jako Země. Zatím ale neznají ani její složení, ani atmosféru. Průměrná teplota by se měla pohybovat kolem 60 stupňů Celsia, což ji řadí k nejchladnějším exoplanetám. Čím je planeta chladnější, tím je pravděpodobnější, že v její atmosféře budou mraky, proto se badatelé domnívají, že obsahuje vodu. Jistě ale prozatím nic neví.

„TOI-1231 je se svou velikostí a hustotou velmi podobá Neptunu, takže si myslíme, že má podobně velkou plynnou atmosféru,“ uvedla hlavní autorka studie Jennifer Burt, postdoktorandka v Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii pro CNN.

Poznatky k popisu exoplanety přidala i odborná asistentka na Katedře fyziky a astronomie Univerzity Nové Mexiko Diana Dragomirová. „TOI1231b může mít velkou vodíkovou nebo vodíkově-heliovou atmosféru nebo hustší atmosféru vodní páry,“ uvedla.

Želvušky přežijí i vystřelení. Zvládly by i cestu do vesmíru a přistání na povrchu cizího vesmírného tělesa?

Exoplaneta je velmi důležitá i proto, že je dokonalým kandidátem na pozorování Hubbleovým kosmickým dalekohledem nebo kosmickým dalekohledem Jamese Webba, jehož spuštění je naplánováno na říjen. Webb totiž bude mít schopnost nahlédnout do atmosféry exoplanet a pomoci určit jejich složení. Pozorování Hubbleovým dalekohledem je naplánováno už na závěr června.

Objev i nejnovější poznatky mají být podrobně popsány v jednom z příštích čísel The Astronomical Journal. Výzkum ale bude probíhat dál.