Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Academia film se příští rok zaměří na vztah člověka k oceánům

Věda

  6:53
Nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů, Academia film Olomouc (AFO), se ve svém příštím ročníku zaměří na závislost v mnoha podobách. Jedním z hlavních témat bude vztah člověka k oceánu, odrazí se i na vizuálu přehlídky, který vznikl díky experimentům ve vodním akváriu.

V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr foto: Reprofoto

„Třiapadesátý ročník přehlídky se uskuteční příští rok v dubnu na půdě Univerzity Palackého v Olomouci,“ informoval mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

Téma závislosti propojuje podle pořadatelů celou programovou skladbu. Týkat se bude závislosti na „civilizačních drogách“, jakými jsou ropa, elektřina, technologie, móda, ale především absolutní závislost na oceánech. „Spolu s předními filmaři, vědci a ochranáři budeme v maximálně interdisciplinárním kontextu zkoumat stav oceánů, jejich budoucnost i možnosti, jak i český suchozemec může s pomocí vědy přispět k jejich záchraně, a tedy k záchraně sebe samého,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Svědectví stromů o tunguské události. Letokruhy prozradily víc, než vědci čekali

Na ústřední téma, jímž je vztah člověka k oceánům, odkazuje i vizuál příštího ročníku, který vzešel ze spolupráce grafika Radima Měsíce a fotografa a tiskaře Ondřeje Hrušky. Vznikl během intenzivní práce s naplněným akváriem, fotoaparátem a manipulaci s kusem plastu, uvedli pořadatelé.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů nabídne devět programových sekcí. Kromě vztahu člověka a oceánu čeká návštěvníky programová sekce Život online, která zasáhne problematický fenomén online seznamek, blok Konsent zase upozorní na časté přehlížení sexuálního obtěžování v České republice a další blok bude věnovaný alkoholu. „Věda v módě nabídne reflexi dopadu současného módního průmyslu na ekologii Země, (sekce) Žraloci razantně zboří mýty o krvežíznivém velkém bílém a hrozbu současných sopečných aktivit dosvědčí sekce Vulkány,“ doplnil Čížek.

Pět dní na plachetnici v Karibiku. Cestou narazíte nejen na barevné rybky, ale...

Osmý blok Ženy v disentu představí příběhy žen, které česká veřejnost i přes jejich zásadní roli v protikomunistickém odboji prakticky nezná. Poslední sekce v pořadí ponese název Dohnání k šílenství, pojednávat bude o jedincích, kteří nesplňují společenská kritéria takzvané „normálnosti“.

AFO 2018 se uskuteční 24. až 29. dubna. Univerzita Palackého v Olomouci jej pořádá již od roku 1966. Letos přehlídka nabídla 150 dokumentárních filmů z české i světové produkce, zamířili na ni i přední světoví vědci. Na festival se akreditovalo 5600 diváků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat