Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané představili novou zbraň v boji proti rakovině kůže

Věda

  10:31
CHICAGO - Za první velké vítězství v boji proti nejnebezpečnější formě rakoviny kůže označují vědci novou látku, o níž dnes byli informováni účastníci lékařské konference v Chicagu. Látka jménem ipilimumab podle expertů významně prodlužuje život nemocných melanomem, na který ročně ve světě umírá na 50 000 lidí.
Rakovina kůže - ilustrační foto

Rakovina kůže - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle agentury AP látka napomáhá imunitnímu systému nemocného, aby s nádorem bojoval. Účinná je i v pokročilých stádiích onemocnění. Američtí lékaři by měli mít nový lék k dispozici už koncem letošního roku.

Melanom je považován ze nejnebezpečnější formu rakoviny kůže. Ve Spojených státech jím ročně onemocní téměř 70 000 lidí a přes 8000 nemocných ročně zemře. Výskyt melanomu se zvyšuje vyšším tempem, než je tomu u jiných typů rakoviny.

Při testech ipilimumabu se délka života osob v pokročilém stádiu choroby prodloužila v průměru o dvě třetiny oproti případům, kdy lék nasazen nebyl.

Čtěte také

Deset až 15 procent testovaných osob mělo vážné vedlejší komplikace, které v několika případech skončily smrtí. Celkovou bilanci ale odborníci označují za velmi příznivou.

Výsledky testu byly zveřejněny v časopise New England Journal of Medicine.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat