Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANKETA: Jak se (ne)najíte v nemocnici

Věda

  10:05
Podle posledních odhadů trpí podvýživou v nemocnicích až 40 procent pacientů, v léčebnách dlouhodobě nemocných je to až 60 procent osob. Člověk bez patřičné výživy stráví v nemocnici v průměru dvakrát déle času.
Nemocniční strava - ilustrační foto

Nemocniční strava - ilustrační foto foto: Archiv LN (Jindřich Mynařík)

Špatná péče o výživu nemocných je přímou příčinou pooperačních komplikací. Například rány po operacích se špatně hojí, lidem hrozí proleženiny a následná infekce, zápal plic apod.

Náklady na léčbu zdravotních komplikací spojených s podvýživou dosahují 15 miliard euro. V zemích EU se odhadují tyto náklady na 170 miliard euro, v České republice pak 60 miliard Kč. Prevence nedostatečné výživy přitom může ušetřit až 1000 euro na jednoho hospitalizovaného pacienta.

Pravidla pro sestavování správně vyvážených jídelníčků přitom existují. Vypracovaná je i metodika, jak sledovat, zda člověk na nemocničním lůžku snědl všechno nebo alespoň část toho, co dostal k jídlu.

Anketa

Když jste měli v nemocnici problémy se stravováním, kontaktovala vás dietní sestra? (neboli nutriční terapeutka, jak zní novější označení této profese)

Ano 176
Ne 1097

Pošlete nám svůj názor

Svoje hlasování můžete doplnit i vlastními zkušenostmi a připomínkami, které posílejte na adresu josef.matyas@lidovky.cz

Do předmětu napište ANKETA LN. Anketa končí 2. října. Výsledky a seriózní připomínky zveřejníme ve středu 5. října v příloze Medicína & Věda.

Jaké jsou příčiny podvýživy? Bude je řešit ministerstvo zdravotnictví? Co dělat, když pacient dostane jídlo, které mu nechutná? Neměli by odpovědnost za stravování v nemocnicích převzít raději příbuzní pacienta? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku, který vyjde 5. října v LN v příloze Medicína a Věda.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat