Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANKETA: Jste pro legalizaci konopí pro lékařské účely?

Věda

  7:30
Roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, epilepsie nebo nechutenství a zvracení po chemoterapiích. To jsou některé z více než dvaceti diagnóz, jejichž pacientům prokazatelně pomáhá marihuana. V řadě vyspělých zemí je léčba konopím běžným standardem. V Česku však nikoliv.
Pěstování konopí (ilustrační foto)

Pěstování konopí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na rozdíl od Rakouska, Švýcarska, USA, Itálie nebo Izraele je u nás použití konopí pro lékařské i výzkumné účely nelegální. Pacientům je tak odpírána účinná léčba a jsou nuceni pomáhat si vlastními silami za hranou zákona.

"Výhodou konopí v porovnání s většinou dnes dostupné léčby je zejména jeho relativní bezpečnost a s tím související snadná úprava léčebné dávky podle stavu a dispozic pacienta. Toxicita konopí a látek z něj je pozoruhodně nízká, a tak jeho užívání představuje relativně nízkou zátěž pro organismus," říká doktor Tomáš Zábranský, vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN UK. Při vhodných způsobech aplikace, které se vyhýbají procesu hoření, jsou podle odborníků minimalizována rizika nádorů z kouření, a pokud je konopí aplikováno ve spolupráci s lékařem, snižují se i rizika v oblasti duševního zdraví.

Anketa

Jste pro legalizaci konopí pro lékařské účely?

Ano 4310
Ne 91

Napište nám svůj názor

Odpověď ano-ne můžete doplnit i připomínkami. Posílejte je na adresu eva.vlckova@lidovky.cz. Do předmětu napište Anketa LN.

Anketa končí 5. 9. Výsledky a seriozní připomínky zveřejníme ve středu 7. 9. v nové příloze Lidových novin Medicína & Věda.

Vloni v dubnu se experti na odborném semináři v Poslanecké smněmovně Parlamentu ČR shodli, že je zapotřebí upravit zákon č. 167/1998 o návykových látkách, který v Česku zakazuje jakékoli pěstování konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 %. Letos v polovině srpna představili zástupci lékařů, pacientů a akademiků a petici, která má změnu zákona podpořit. Podepsalo ji zatím přes 5000 osob. Její mluvčí upozorňují, že jim nejde o prosazování legalizace marihuany jako takové. Ta by ostatně byla v rozporu s mezinárodními úmluvami, jimž se Česká republika zavázala.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...