Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronomové poprvé potvrdili existenci zmrzlé vody na asteroidu

Věda

  19:01
LONDÝN - Astronomové poprvé přinesli důkaz, že nejméně na jednom asteroidu je voda ve formě ledu. Správnost dosavadní domněnky potvrdily nezávisle na sobě dva vědecké týmy, které pozorovaly planetku 24 Themis, jednu z největších v asteroidovém pásu mezi Marsem a Jupiterem.

Kuiperův pás asteroidů v představě malíře foto: NASA

Vědci o svém objevu informují v nejnovějším čísle odborného časopisu Nature.

Asteroidy mohou astronomy přivést k objasnění vývoje sluneční soustavy. Mnoho expertů předpokládá, že voda, která dnes plní oceány na Zemi, pochází z vesmíru. Možná ji přinesly právě asteroidy nebo komety.

Astronomové  dosud nebyli schopni dokázat, že voda na asteroidech skutečně je. Až nyní údajně spatřili tenkou ledovou vrstvu na planetce 24 Themis.

Američtí vědci Andrew Rivkin a Joshua Emery a nezávisle na nich mezinárodní tým pod vedením Humberta Campinse ze Středofloridské univerzity použili pro svá pozorování infračervený dalekohled umístěný na havajské sopce Mauna Kea v nadmořské výšce zhruba 4200 metrů.

Tým Humberta Campinse o svém objevu informoval už vloni v říjnu na výročním zasedání planetární divize Americké astronomické společnosti. Nyní se však poprvé podařilo jeho pozorování nezávisle potvrdit dalšími odborníky.

Vědci studovali povrch asteroidu s pomocí odlesku slunečního světla. Přitom získali důkaz o existenci zmrzlé vody a organických látkách obsahujících sloučeniny uhlíku.

Množstvím ledu byli vědci překvapeni, protože se domnívali, že kvůli relativní blízkosti od Slunce se musel během miliard let vypařit. Přestože na asteroidu panuje mráz dosahující až minus 123 stupňů Celsia, je pro vědce záhadou, jak se mohlo tolik ledu na tělese udržet.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat