Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Co můžeme vidět, když za tmy zvedneme oči k obloze. Satelity, planety i měsíční nov

Věda

  5:19
Praha - „Se soumrakem nás upoutá velmi jasný bod vysoko nad jihozápadem. Nejedná se o hvězdu, ale o planetu Venuši, v současné roli Večernice,“ sdělil serveru Lidovky.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Co můžeme vidět, když za tmy zvedneme oči k obloze foto: Archiv Zdenka Bardona

Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem oblohy a nyní si podle Suchana můžeme užít nejlepší podmínky pro její viditelnost. Právě v těchto dnech dosahuje Venuše nejvyšší jasnosti, jejíž vrchol nastane 27. dubna.

Měsíc začne po čtvrtečním novu opět dorůstat. V neděli nastane konjunkce Měsíce a Venuše. „Jasnou Venuši a úzký srpek Měsíce tak večer uvidíme blízko sebe a bude to hezký pohled,“ slibují astronomové.

Venuše má vzdálenost od Slunce zhruba poloviční než Země.

V příštích dnech a týdnech by si „ranní ptáčata“ mohla užít také pohled na tři planety: nejjasnější Jupiter, dále Saturn a Mars. Planety se ráno nadcházejí nad východním obzorem a jsou téměř v přímce. Jejich viditelnost se má v blízkých měsících navíc zlepšovat. V červenci budou Jupiter a Saturn vidět celou noc, na Mars si počkáme do října.

Čeští vědci vytvořili unikátní projekt. Mapu, která pomůže předvídat požáry

Pro zvídavé: už nějakou dobu se na noční obloze pohybují jasné body. „Jedná se o satelity sítě Starlink společnosti SpaceX Elona Muska,“ vysvětlil Suchan. Snímek okolí komety Atlas zachycený večer 21. dubna, popsal sám jeho autor, astrofotograf Evropské jižní observatoře Zdenek Bardon, jako „počmárané nebe“. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!