Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Experty čeká dlouhý a nesnadný úkol: Identifikace obětí z A320

Trosky letounu A320. Stroj sen zřítil ve francouzských Alpách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky letounu A320. Stroj sen zřítil ve francouzských Alpách. | foto: Reuters

SEYNE-LES-ALPES Od úterního pádu letadla typu Airbus 320 německé letecké společnosti Germanwings se vyšetřovatelé snaží sesbírat co nejvíc částí a předmětů, které by jim umožnily identifikovat těla obětí.

Ale s ohledem na stav ostatků čeká policisty, vyšetřovatele a další odborníky dlouhý a nesnadný úkol, s odvoláním na činitele francouzské policie odpovědného za vyšetřování katastrofy letadla.

„Letecká katastrofa způsobila velká poškození obětí a my jsme nenašli snad jediné tělo nepoškozené. Posbírali jsme části těl a biologický materiál,“ řekl plukovník Patrick Touron, zástupce ředitele kriminálního ústavu národní policie. Z jeho dnešního prohlášení jasně vyplývá, že identifikace těl 150 obětí z letadla bude složitá.

Nepřístupný terén

První těžkostí je samotný terén, kde se neštěstí odehrálo. „Jsou tu svahy se sklonem 40 až 60 stupňů, kamenná suť. Některé části pátrání bylo nutné odvolat s ohledem na terén se slínovcovou sutí, kde hrozí sesuvy, což představuje riziko pro policisty pracující na místě neštěstí. To je důvod, proč jsou vyšetřovatelé neustále doprovázeni vysokohorskými policisty, kteří je s pomocí lan jistí,“ dodal.

„Bezpečnost je pro nás klíčová, ale v důsledku toho se vyzvedávání obětí k naší velké lítosti trochu prodlužuje,“ řekl Touron.

Tragický pád Aibusu A320.

Tragický pád Aibusu A320.

Nalezené lidské ostatky jsou vrtulníky přepravovány do laboratoře, kterou si policie vytvořila v městečku Seynes vzdáleném asi deset kilometrů od místa nehody. Tady se policie z ostatků snaží získat maximum informací.

V laboratoři, jejíž přesnou lokaci drží policie v tajnosti, pracuje asi padesát soudních lékařů a dentistů i policistů na identifikaci obětí. „Zmobilizovali jsme policejní techniky podílející se běžně na vyšetřování scén zločinu, abychom mohli vrátit těla obětí jejich blízkým v co nejkratší době,“ řekl Touron.

Za podobných okolností, kdy jsou těla takto poškozená, může být užitečný jakýkoli prvek nalezený vyšetřovateli na místě katastrofy: zubní otisky, šperky, doklady či otisky prstů.

„Je třeba říct, že při podobných katastrofách se 90 procent identifikací provádí podle zubních záznamů,“ upřesnil Touron „Je to přesný prvek k identifikaci i u těch těl, která jsou po pádu značně poškozená.“ Od začátku pátrání se podle něj do laboratoře dostalo k prozkoumání už 400 až 600 různých částí.

Experti používají běžné postupy

V laboratoři už odborníci pracují podle běžně zavedených postupů v podobných případech, jako je vyžádání zubních karet obětí od jejich stomatologů či odebrání vzorků DNA od příbuzných pasažérů ze zříceného letadla. „To vše jsou klasické techniky, které normálně používáme,“ řekl Touron.

„To, co je v tomto případě nezvyklé, je skutečnost, že k cestě na místo neštěstí potřebujeme vrtulníky, že musíme mít neustále u sebe zkušené horolezce, kteří vyšetřovatele jistí, a že také nalezené ostatky a další části putují do laboratoře s pomocí vrtulníků,“ dodal.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...