Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I lidoopi prý procházejí krizí středního věku

Věda

  7:00
NEW YORK - Šimpanzi a orangutáni upadají uprostřed svého života do depresívního psychického stavu, který je srovnatelný s lidskou krizí středního věku. Podle autorů vědecké studie publikované v časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences výzkumy naznačují, že krize čtyřicátníků nemusí být způsobena tlakem moderní doby, ale je dědictvím založeným v genech.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Pocit osobního štěstí podle vědců prochází v lidském životě křivkou opisující tvar písmene U. První vrchol přichází kolem dvacátého roku, ale pak nastává propad až do období po čtyřicítce. Druhý vrchol pak připadá na zhruba sedmdesátý rok věku. Na průběhu této křivky se vědci shodují, nejasnou ale zůstává příčina.

ČTĚTE TAKÉ:

Andrew Oswald z univerzity v britském Warwicku tvrdí, že propad optimismu může mít obecnější platnost a se stylem života nesouvisí. Shromáždil údaje o víc než 500 lidoopech, které se svými kolegy podrobil zkoumání v zoologických zahradách v USA, Austrálii, Kanadě, Singapuru a v Japonsku.

K čemu je to dobré

Vědci sestavili dotazník o životním stylu lidoopů, který měl zachycovat míru jejich spokojenosti, ochotu k sociálnímu kontaktu a úspěšnost při dosahování stanovených cílů. Formulář vyplňovali agenti, kteří zoologické zahrady navštěvovali.

"Tahle stvoření nemají žádné hypotéky, nemusejí chodit do práce a neznají manželské problémy," zhodnotil výsledky výzkumu Oswald. "Vypadá to, že křivka ve tvaru U není důsledkem lidské zkušenosti, že je biologicky hlouběji zakořeněná," dodal.

Někteří vědci výzkumu nevěří, jiní se rozpačitě ptají, k čemu je dobrý. "Nejsem si jista, co vlastně výsledek výzkumu znamená," řekla agentuře AP Sonja Lyubomirská z Kalifornské univerzity v Riverside. "Je ale rozhodně mimořádně interesantní."

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...