Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kostaričtí vědci infikují koně covidem. Protilátky z jejich krve chtějí využívat jako lék

Věda

  14:39
San Jose/Praha - Kostaričtí vědci chtějí začít testovat na lidech léčbu onemocnění covid-19 pomocí protilátek získaných z infikované koňské krve. Princip spočívá v tom, že kůň je záměrně nakažený virem, a poté se čeká, až se v jeho těle vyvinou protilátky, které mu jsou následně z krve odebrány. Inspirací je výzkumníkům sérum podávané po uštknutí hadem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Kladrubský hřebčín

Experti z vědeckého Institutu Clodomira Picada (významný vědec zkoumající jed středoamerických hadů - pozn.red.) dokázali podle agentury Reuters možná vyvinout lék proti novému typu koronaviru. Jeho klíčovou součástí jsou protilátky vyextrahované z krve koní a následně použité při přípravě séra.

„Chceme ho podávat pacientům, kteří začínají bojovat s infekcí, ale jejichž imunitní systém stále neprodukuje dostatek vlastních protilátek,“ řekl pro vědecký časopis Scientific American vedoucí výzkumného projektu Alberto Alape-Girón.

Výhodou je podle něj kromě ceny a rychlosti výroby trvající několik týdnů také fakt, že v deseti mililitrech přípravku se nachází osmdesátkrát větší množství protilátek než v krevní plazmě darované člověkem, který koronavirus překonal. Laboratorní testy podle vědců ukázaly, že sérum je schopné vir zcela neutralizovat. 

Inspirací k jeho vytvoření byla podle nich účinnost přípravku vyráběného obdobným způsobem a užívaného po uštknutí hadem. Hadí protijedy z Kostariky s výtažkem z koňské krve zachrání na základě tvrzení Scientific American každý rok tisíce lidí po celém světě a právě léčba koňskými protilátkami se ukázala již v minulosti jako účinná například proti virům ptačí chřipky H5N1 a H7N9. 

 „To vše inspirovalo několik výzkumných týmů k nalezení různých způsobů výroby bezpečných a účinných protilátek z koní v boji proti covid-19,“ popsala Fan Chuej Wen, vědkyně z Butantanského institutu v Brazílii.

Testování koňských protilátek u nemocných začne tento měsíc zrychlenou klinickou studií. Jejich bezpečnost a účinnost protilátek budou odborníci zkoumat u skupiny šestadvaceti pacientů, kteří byli s covidem hospitalizováni, ale nebyli umístěni na jednotku intenzivní péče. Výsledky vědci očekávají do konce září a v případě úspěchu počítají kostarické úřady s větším využitím přípravku.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat