Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Mexická chřipka válcuje rivaly

Zkumavka s virem A(H1N1). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkumavka s virem A(H1N1). | foto: AFP

Epidemie mexické chřipky nabrala nepředvídaný průběh, dokonce vytlačuje běžné sezonní chřipky.

Zatímco si obyvatelé severní polokoule užívají vrcholícího léta, na jižní zavládla zima a s ní přišlo také období chřipky. Každý rok virologové odhadují, jaká bude skladba chřipkových virů v příští sezoně a podle toho rovněž připravují očkovací látky.

Letos se ukázaly všechny předpovědi pro chřipkovou sezonu na jižní polokouli jako chybné. Očekávané typy virů vytlačuje nový typ viru A (H1N1), vyvolávající tzv. mexickou chřipku. Virus se objevil celkem nečekaně koncem roku 2008 v Mexiku a USA a podniká vítězné tažení světem.

Pro virology není jednoduché odhadnout, jak se nový virus zachová. V roce 1918, 1957 a 1968 se objevily nové viry, které zcela vytlačily své předchůdce. V roce 1977 se ale virová "novinka" jen přidala k běžným typům chřipkového viru.

Odpověď na otázku, zda virus mexické chřipky vytlačí své předchůdce, nebo bude vystupovat po jejich boku, má pro nákazovou situaci zásadní význam. Pokud by se mexická chřipka přidala k chřipkovým virům z předchozích let, kolovaly by světem hned tři chřipkové viry – mexický virus, původní sezonní virus A (H1N1) a původní sezonní virus A (H3N2). Nově vyráběné vakcíny by musely obsahovat všechny tři typy chřipkového viru. Sledovat jejich vývoj by bylo nesmírně komplikované.

Jak v Austrálii, tak i v Jižní Americe ale zatím vyvolává drtivou většinu onemocnění chřipkou nový mexický virus. V Chile na něj připadá 98 procent všech případů chřipky a v australském státě Victoria dokonce 99 procent.

Mírný, ale proměnlivý
Mexický virus zatím nevzbuzuje velké obavy, protože vyvolává chřipku s poměrně mírnými příznaky. O to větší obavy panují z návratu viru na severní polokouli v zimě na přelomu roku 2009 a 2010.

"Pokud nový virus vytlačí původní viry sezonní chřipky, bude se zřejmě opakovat situace, jakou jsme zažili v roce 1968," říká přední světový expert na chřipkové viry Ab Osterhaus z univerzity v Rotterdamu. "Tehdy začala nová varianta viru mutovat a příznaky onemocnění vyvolané tímto mutovaným virem byly mnohem závažnější."

Vědci už zachytili první náznaky toho, jak by mohl virus mexické chřipky mutovat. Byl zachycen první virus vzdorující léku Tamiflu. V Šanghaji izolovali lékaři virus s pozměněným genem pro enzym nutným ke kopírování virové dědičné informace v infikované buňce. Nová varianta genu dovoluje viru efektivnější kopírování genů. Virus pak může být nakažlivější a také příznaky choroby, kterou vyvolá, by mohly být závažnější.

Čtyřnohé "taxi"
Jak dokládají pokusy německých virologů vedených Thomasem Vahlenkampem, mohou se osudy viru mexické chřipky dramaticky zauzlit poté, co virus "přesedne" z člověka na domácí prasata.

Při pokusu nakazili vědci pět prasat mexickou chřipkou a spolu s nimi ustájili i prasata, která nepřišla s virem do kontaktu. Zdravá prasata se prakticky okamžitě nakazila od nemocných zvířat. Podle Vahlenkampa to dokazuje, že se mexická chřipka může šířit nejen lidskou, ale i prasečí populací.

"S tím, jak se šíří mexická chřipka v lidské populaci, prudce roste riziko, že se virus přenese i na prasata. Měli bychom tomuto přenosu zabránit, jinak to zkomplikuje situaci," varuje Thomas Vahlenkamp ve studii zveřejněné v časopise Journal of General Virology.

Naštěstí se zdá, že virus není s to přeskočit z prasat na drůbež. Kuřata chovaná s nemocnými prasaty se ve Vahlenkampově pokusu virem mexické chřipky nenakazila.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTRO PROJEKTANT - VHODNÉ PRO ABSOLVENTY

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 45 000 Kč