Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobilní aplikace na ochranu před teroristickým útokem konečně zafungovala v Paříži

Věda

  6:32
PAŘÍŽ - Aplikace na ochranu před teroristickými útoky nečekaně fungovala v sobotu v Paříži. Ačkoliv ohlásila jen falešný poplach a nikoliv skutečný teroristický útok jak bylo původně jejím cílem. Aplikace SAIP (Système d’alerte et d’information des populations) zcela selhala v Nice 14. července, kdy ohlásila sebevražedný atentát až dvě hodiny po tragické události.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

V sobotu v Paříži však zareagovala pohotově, alespoň podle screenshotů zveřejněných na sociálních sítích, kdy Pařížané obdrželi téměř ihned upozornění o možné hrozbě, tedy asi v 16:28 nebo 16:29, což bylo jen pár minut po poplašných telefonátech na policii, které tvrdily, že byla zajata rukojmí a jsou v kostele.

Kdyby se nejednalo o falešný poplach, aplikace mohla zachránit mnoho životů.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve se rozhodl spustit poplach navzdory nejistotě, že útok skutečně probíhá.

„Pro jistotu byla poplašná aplikace SAIP ihned spuštěna,“ uvedl Cazeneuve pro francouzský Le Point. Čekat na potvrzení by podle jeho názoru bylo nezodpovědné.

Aplikace SAIP je kritizována z mnoha důvodů, nejen kvůli nepovedenému upozornění na útok v Nice, ale také kvůli ceně, která byla, podle Le Monde, asi 400 tisíc euro, tedy přes 10,8 milionu korun. Navíc vláda nechala společnosti Deveryware na vyvinutí softwaru jen dva měsíce, spěchala především kvůli mistrovství Evropy ve fobale, které Francie pořádala v červnu 2016.

Optické vlákno, které obstarává spojení se serverem bylo nešťastnou náhodou přerušeno 13. července, tedy v předvečer útoku v Nice, kdy aplikace nebyla plně funkční právě v osudovou chvíli a nepomohla zabránit teroristickému útoku, který si vyžádal 85 obětí.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat