Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobilní aplikace na ochranu před teroristickým útokem konečně zafungovala v Paříži

Věda

  6:32
PAŘÍŽ - Aplikace na ochranu před teroristickými útoky nečekaně fungovala v sobotu v Paříži. Ačkoliv ohlásila jen falešný poplach a nikoliv skutečný teroristický útok jak bylo původně jejím cílem. Aplikace SAIP (Système d’alerte et d’information des populations) zcela selhala v Nice 14. července, kdy ohlásila sebevražedný atentát až dvě hodiny po tragické události.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

V sobotu v Paříži však zareagovala pohotově, alespoň podle screenshotů zveřejněných na sociálních sítích, kdy Pařížané obdrželi téměř ihned upozornění o možné hrozbě, tedy asi v 16:28 nebo 16:29, což bylo jen pár minut po poplašných telefonátech na policii, které tvrdily, že byla zajata rukojmí a jsou v kostele.

Kdyby se nejednalo o falešný poplach, aplikace mohla zachránit mnoho životů.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve se rozhodl spustit poplach navzdory nejistotě, že útok skutečně probíhá.

„Pro jistotu byla poplašná aplikace SAIP ihned spuštěna,“ uvedl Cazeneuve pro francouzský Le Point. Čekat na potvrzení by podle jeho názoru bylo nezodpovědné.

Aplikace SAIP je kritizována z mnoha důvodů, nejen kvůli nepovedenému upozornění na útok v Nice, ale také kvůli ceně, která byla, podle Le Monde, asi 400 tisíc euro, tedy přes 10,8 milionu korun. Navíc vláda nechala společnosti Deveryware na vyvinutí softwaru jen dva měsíce, spěchala především kvůli mistrovství Evropy ve fobale, které Francie pořádala v červnu 2016.

Optické vlákno, které obstarává spojení se serverem bylo nešťastnou náhodou přerušeno 13. července, tedy v předvečer útoku v Nice, kdy aplikace nebyla plně funkční právě v osudovou chvíli a nepomohla zabránit teroristickému útoku, který si vyžádal 85 obětí.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat