Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobilní aplikace vás naučí, jak provést samovyšetření prsou

Zdraví

  6:30
PRAHA - Aplikace na chytrém telefonu začala hlídat ženám termíny pro samovyšetření prsou i s názorným postupem, jak je provést. Ke stažení je od začátku září na www.rucenaprsa.cz a v Apple App Store nebo v obchodě Google Play. Rádce pro ženy vytvořila obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius v preventivním projektu Ruce na prsa. Ročně v Česku zjistí lékaři rakovinu u zhruba 7000 žen.
Samovyšetření prsou (ilustrační foto)

Samovyšetření prsou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V kampani, kterou iniciovaly samy onkologické pacientky, navštívil stánek Ruce na prsa 18 velkých obchodních center po celé ČR. Na speciální maketě se naučily pod odborným vedením postupu samovyšetření téměř 4000 žen. "Překvapil nás velký zájem dívek a žen nejen přímo v centrech, ale i na našem webu FB profilu a hlavně jejich snaha udělat něco pro své zdraví," řekla ČTK ředitelka Dialogu Jessenius Michaela Tůmová.

ČTĚTE TAKÉ

Protože mnoho žen na setkáních tvrdilo, že na pravidelné vyšetření obvykle zapomene, nebo si na ně nenajde čas. Pomocník na mobilu jim tedy každý měsíc připomene, že právě teď je nejlepší doba najít si deset minut na samovyšetření. Dostanou i odkaz na instruktážní video a tipy, kam se obrátit pro odbornou pomoc, pokud při vyšetření zjistí problém.

V Česku žije na 72.000 žen, které rakovinu prsu mají nebo měly. Přední česká onkoložka ženám připomněla, že úspěšnost léčby je při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující. "Stačí opravdu málo, aby se běžnou a pravidelnou součástí péče o naše tělo stalo každý měsíc samovyšetření prsou, které může zachránit život," řekla.

Roadshow Ruce na prsa bude pokračovat i v roce 2015, navštíví vedle Česka také Slovensko.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...