Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokrok v boji proti rakovině prsu. V Brně zkrátí dobu léčby zářením

Zdraví

  18:45
BRNO - Výrazné zkrácení doby léčby zářením přinese brachyoradioterapie, kterou nově zavádí v boji proti rakovině prsu Masarykův onkologický ústav v Brně. Uvedla to mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.
Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto.

Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Metoda oproti běžnému ozařování spočívá v ozařování vnitřním v místě nádoru nebo v nádoru samotném. Léčba se zkrátí ze sedmi týdnů na jeden. Zařízení dosud brachyoradioterapií léčilo pouze rakovinu dělohy nebo jícnu. Po úspěšné evropské studii je možné ji použít právě i na nádory prsu.

"Jedna z našich pacientek se v minulých letech na evropské studii podílela. Radioterapie u ní byla úspěšná, a proto zavádíme její používání," uvedla Joukalová.

ČTĚTE TAKÉ

Podle ní se však nedá metoda aplikovat na všechny ženy s nádorem prsu. Nelze léčit ženy s menším poprsím a s nádorem, který metastázuje. "Řešit můžeme pouze jeden a menší nádor, ale u žen, která mají větší prsa, aby se jim daly zavést jehly," vysvětlila Joukalová.

Brachyoradioterapie měla doteď v Brně jiné využití. Lékaři ji používali na gynekologické a jiné nádory. U rakoviny prsu metoda zkrátí dobu léčení a podle Joukalové má výborný kosmetický efekt. "Nepřináší rizika poškození kůže," doplnila.

Masarykův onkologický ústav mohl díky daru společnosti Slovenský plynárenský priemysel obměnit za 2,5 milionu korun přístrojové vybavení pro brachyoradioterapii. "Nakoupili jsme aplikátor pro ozáření pacientek po odstranění dělohy nebo s rakovinou děložního čípku a také operační stůl," uvedla Joukalová.

Autoři: ,