Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rekordní čísla. Za první pololetí v Česku přibylo nakažených HIV

Zdraví

  19:00
PRAHA - Lékaři v Česku evidovali letos za prvních šest měsíců 129 nových pacientů s virem HIV. Je to nejvyšší počet za první pololetí od roku 1985, kdy se nákaza v zemi začala sledovat. Údaje poskytla národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Od ledna do konce června přibylo deset pacientů s AIDS. Sedm nemocných zemřelo. HIV pozitivním matkám se narodily čtyři děti. Celkem laboratoř od počátku sledování zaznamenala 2251 nakažených. U 410 lidí choroba AIDS už propukla. Zemřelo 209 osob.

Nakažených přibývá rychleji

"Trend výrazného nárůstu počtu nově zjištěných případů infekce HIV pokračuje. Za posledních 12 měsíců od loňského července do konce letošního června bylo zjištěno celkem 267 nových případů," uvedla laboratoř. Jen v červnu přibylo 18 nových nakažených a dva pacienti s AIDS.

Vir HIV lékaři od roku 1985 potvrdili u 1880 mužů a 370 žen. Objevili ho pak také u 386 cizinců a cizinek. Dosud se v Česku provedlo téměř 22,9 milionu testů. Z nich 3,3 milionu podstoupily těhotné ženy. Celkem 15,7 milionu vyšetření zdravotníci dělali dárcům krve a orgánů. Na vlastní žádost se nechalo vyšetřit zhruba 335 400 lidí.Vir HIV

Virus HIV

Virus HIV

Virus HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají

Autoři: ,