Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Unikátní mořské kokosy loupí na Seychelských ostrovech pytláci

Kokosová palma - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokosová palma - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VICTORIA Postup je vždy stejný: pytláci si prosekají cestu v tropickém lese na seychelském ostrově Praslin, odříznou „mořský kokos“ a zmizí beze stopy. Jen na palmě zůstane dlouho jizva. Od začátku tohoto roku zmizela v údolí Mai čtyřicítka obrovských semen palmy Lodoicea seychelská, která je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Polovinu z toho uloupili pytláci jen za říjen, upozornila agentura AFP. Lodoicea seychelská, která roste pouze na Seychelských ostrovech, plodí největší semeno ze všech rostlin na světě. Semeno lidé nacházeli po staletí tisíce kilometrů od souostroví a již od 16. století se soudilo, že má výjimečné léčivé účinky.

Původně se semeno lovilo na moři nebo ho lidé nacházeli na plážích na březích Indického oceánu. Námořníci, kteří nikdy neviděli, že by rostlo na pevnině, mysleli, že pochází ze stromů kořenících na dně moří. Tak vzniklo i jeho jméno: mořský kokos.

Teprve v 17. století se zjistilo, že místem původu obřího plodu vážícího v průměru dvacet kilogramů je ostrov Praslin. Pak o mořský kokos zájem pozvolna klesal: není tak sladký jako klasický kokos a zralý se jen těžko rozbíjí. V gastronomii se nepoužívá.

Unikátní ořech se draží na aukcích

Nový zájem o mořský kokos nastal poté, co Seychelské ostrovy získaly v roce 1976 nezávislost a začala se rozvíjet turistika, vysvětluje Victorin Laboudallon z rady Nadace Seychelských ostrovů, která údolí Mai spravuje.

Semeno, které dostali jako dar britský princ William a jeho choť Catherine při své svatební cestě, je vyhledáváno pro svůj dekorativní vzhled, v Asii a zejména v Číně ale i pro údajné afrodiziakální vlastnosti, odvozované od jeho tvaru připomínajícího ženské hýždě.

V roce 2008 byly v aukční síni Christie’s v Paříži vydraženy dva mořské kokosy, jeden za 6000 eur (zhruba 165.000 korun) a druhý za 11.000 eur (zhruba 303.000 korun).

Zájem o tento unikátní ořech dosáhl takových rozměrů, že se úřady v roce 1978 rozhodly obchod s ním kontrolovat: obyvatelé Seychel mohli prodat semeno pouze vládě, která jej pak prodávala doplněné o certifikát. Na nátlak obyvatel, kteří obviňovali úřady, že na tom vydělávají za jejich zády, byl tento předpis zrušen, export semene ale i tak zůstává značně regulován: povolení k němu mají jen čtyři firmy.

Semeno, které nenajdeme nikde jinde než na seychelských ostrovech Praslin a Curieuse, se na asijských trzích prodává za 450 dolarů (téměř 10.000 Kč) a nelegální obchod s ním jen kvete. Tato palma, vyskytující se na ostrově Praslin asi v 17.000 exemplářích a na ostrově Curieuse asi v 10.000, je nyní považována za ohroženou: na svůj červený seznam ohrožených druhů ji v roce 2011 zanesl Mezinárodní svaz ochrany přírody (UICN).

„Dříve rostlo na jedné palmě téměř 75 kokosů, dnes jich je tak 25. Palmy už tolik neplodí, protože když pytláci semeno odříznou, strom je poškozen a už neplodí jako dříve,“ uvádí Laboudallon. Dokonce se obává, aby palmu nepostil stejný osud jako dronteho mauricijského, známého pod názvem blboun nejapný, který vyhynul před téměř 400 lety.

Ekologické organizace nelibě pohlížely na nedávný kulinářský festival pořádaný ministerstvem kultury, kde byl hlavním tématem tento ořech. Obávají se, aby se nestal vyhledávanou lahůdkou. „Nejsem proti pořádání akcí, díky nimž o sobě dávají Seychely ve světě vědět, ale je třeba ostražitosti: kdyby se na jídelníčku všech restaurací začaly objevovat mořské kokosy, co bychom pak dělali?“ říká ředitelka Nadace Seychelských ostrovů Frauke Dogleyová.

Ministerstvo životního prostředí ujišťuje, že má situaci pod kontrolou. Připravuje zákon upravující konzumaci mořských kokosů. Rovněž na letišti je nainstalováno zařízení, které kontroluje všechna zavazadla opouštějící zemi.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...