Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

15 let bojuje s drogovou závislostí. Nyní mu lékaři voperovali do mozku implantáty

Věda

  9:10
Charlestown (Západní Virginie) - Pacientovi s drogovou závislostí zavedli vůbec poprvé doktoři ve Spojených státech do mozku implantáty. Pomocí elektrických impulsů chtějí ovlivnit jeho chuť na drogy.
Operační sál (ilustrační foto)

Operační sál (ilustrační foto) foto: Shutterstock

33letý Gerod Buckhalter s drogovou závislostí bojuje od té doby, co mu v 18 letech lékaři kvůli fotbalovému zranění předepsali opiáty. Nyní na něm zkoušejí léčbu, která má jeho problémy odstranit.

Podle serveru BBC doktoři provedli sedmihodinovou operaci 1. listopadu v Západní Virginii. Pacientovi vyvrtali malou díru do lebky, jíž do něj umístili elektrodu velkou asi jeden milimetr. Ta se nyní nachází v části mozku, která reguluje závislost nebo sebekontrolu.

Na rentgenovém snímku je vidět zavedený implantát.

Na rentgenovém snímku je vidět zavedený implantát.

Doktoři voperovanou elektrodou, která vysílá impulsy, ovládají bezdrátovým zařízením. Chtějí tak ovlivnit přirozenou mozkovou činnost, píše The Washington Post.

Tým sestavený z fyziologů, psychologů a expertů na závislosti nyní zkoumá, zda touha po drogách u pacienta klesá. Stejnou operaci v nejbližších dnech podstoupí i další tři pacienti.

Na světě je sice okolo 180 tisíc lidí s implantátem v mozku, lékaři v Západní Virginii však vůbec poprvé použili popisovaný způsob u drogově závislého pacientů, u něhož jiné metody léčby selhávaly.

„Závislost je velmi komplexní problém, který ovlivňuje řada faktorů. Někteří jedinci nemají přístup k léčbě, jejich mozek se tak pomalu mění a oni mají čím dál větší chuť na drogu,“ říká doktor Ali Rezai.

Hloubková mozková stimulace se používá rovněž při léčbě Parkinsonovy choroby, epilepsie nebo při obsedantně-kompulzivní poruše.

Americká neurotechnologická společnost nedávno požádala o povolení, aby mohla stejně léčit i lidi postižené ochrnutím či obrnou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat