130 let
Vypadá život na planete Gliese 581d takto?

Vypadá život na planete Gliese 581d takto?

Na 'druhé Zemi' by lidé žili v červeném šeru

Věda
  •   13:36
PRAHA - Planeta Gliese 581d by se mohla v daleké budoucnosti stát dalším domovem lidstva. Žili bychom v červeném příšeří a nestřídaly by se den a noc. Zatím je ale pro člověka příliš vzdálená. Současné rakety by k ní letěly 300 tisíc let.

Astronomové objevili další planetu, která má potenciál poskytnout lidem obdobné podmínky jako planeta Země. Skalnatá planeta Gliese 581d je jednou z planet, které obíhají hvězdu Gliese 581 - takzvaného červeného trpaslíka.

Její předností je vzdálenost od této hvězdy. Podle amerických vědců totiž leží v "obyvatelné zóně", díky které by na jejím povrchu mohly panovat vhodné podmínky pro existenci života.

Život u červeného trpaslíka

Astronomové soustavu kolem červeného trpaslíka Gliese 581 objevili před lety v souhvězdí Vah. Už dříve se spekulovalo, že některá z tamních šesti planet by mohla být "druhou Zemí". Hovořilo se nejprve o planetě Gliese 581c, která se ale ukázala jako příliš horká. Největší potenciál má nyní čtvrtá planeta Gliese 581d.

To znamená, že by se na ní mohla například udržet voda v kapalném stavu. Mohla by mít i stabilní atmosféru, která by udržovala správnou teplotu. "Klima na Gliese 581d je stabilní a chráněné před kolapsem a také dostatečně teplé na to, aby planeta měla oceány, mraky i déšť," uvádí vědci v tiskové zprávě.

V červeném přítmí

Planeta je asi dvakrát větší než Země a sedmkrát hmotnější. Lidé by se tak museli vypořádat se zhruba dvojnásobnou gravitací. Gliese 581d je navíc na rozdíl od Země ke své mateřské hvězdě otočená stále stejnou stranou. Nemění se tak den a noc.

Lidé by si na planetě museli zvyknout také na červené světlo jako v nějakém nočním podniku. Její mateřské hvězdě se totiž neříká červený trpaslík nadarmo. Gliese 581d září relativně slabým červeným světlem, které poskytuje jen asi třetinu světla oproti tomu, kolik ho máme na Zemi od Slunce. "Hustější vzduch a silná vrstva oblaků by na povrchu udržovala věčný červený soumrak," uvedli vědci.

Ačkoli věří, že by se vzhledem k výsledkům počítačových simulací na této planetě mohl udržet život, není zatím jisté, že by v tamějších podmínkách přežilo lidstvo.

Poznatky byly publikované v odborném časopise The Astrophysical Journal Letters.

Autor: spa