Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelova cena za baterii, jež změnila náš život. Umožnila rozvoj spotřební elektroniky

Věda

  5:00
Lithium-iontový akumulátor umožnil rozvoj spotřební elektroniky a dnes se od něj hodně čeká nejen v elektromobilech.

Nobel cena foto: Lidovky.cz

Díky lithium-iontovým bateriím máme výkonné a přitom lehké mobilní telefony, můžeme používat přenosné počítače nebo chytré hodinky. Plánujeme rozvoj elektromobility. Dokonce už existují akumulační zdroje založené na těchto bateriích, které do sebe ukládají energii získanou ze slunce či z větru a vydávají ji, až když je zapotřebí. Zatím zásobují malá města vzdálená od běžné elektrické sítě, ale mají mnohem větší potenciál.

Když tedy nobelovský výbor Královské švédské akademie věd ve Stockholmu oznámil, že letošní ocenění za chemii je uděleno právě za vývoj těchto akumulátorů, nebylo to velké překvapení.

Finanční odměnu ve výši devíti milionů švédských korun (v přepočtu zhruba 21,3 milionu korun českých) si rovným dílem rozdělí tři vědci, z nichž dva pracovali přímo v průmyslu.

Plod ropné krize

V 70. letech minulého století svět těžce zasáhl nedostatek ropy na trhu. Tehdy dokonce i ropné společnosti začaly uvažovat o náhradních zdrojích energie. Právě v této době Stanley Whittingham, britsko-americký vědec ze Stanfordovy univerzity, začal pracovat pro americký ropný koncern Exxon.

Nobelova cena za dýchání buněk. Objev může pomoci při boji proti nádorům

Nejdřív se zabýval supravodivými materiály, jež přenášejí elektřinu s minimálními ztrátami. Přitom si povšiml významu lithia, které výborně umožňuje přenos elektřiny a navíc je – na rozdíl třeba od olova v běžných automobilových akumulátorech – velmi lehké. Whittingham tedy vytvořil baterii, která dobře skladovala energii, dala se opakovaně nabíjet a měla rozumnou hmotnost. Ale také nevýhodu: lithium snadno exploduje. V laboratoři tolikrát hořelo, až městský hasičský sbor hrozil, že bude chtít proplatit speciální hasicí chemikálie.

Do dalšího vývoje zasáhl John Goodenough, v Německu narozený americký chemik. V 80. letech byl profesorem na britské Oxfordské univerzitě. Znal Whittinghamovu revoluční baterii a vylepšil složení použitých materiálů.

Nobelova cena za chemii 2019.

V té době však už ceny ropy mířily opět dolů a zájem průmyslu o investice do nových systémů výroby a skladování energie, včetně baterií vhodných pro elektromobily, se ubíral stejným směrem.

Potřeby japonské elektroniky

V jiné zemi, v Japonsku, však vzkvétal elektronický průmysl, který lehké a snadno dobíjitelné baterie potřeboval pro videokamery, bezdrátové telefony či počítače. Akira Jošino tehdy pracoval pro společnost Asahi Kasei. „Vycítil jsem, kterým směrem se trend ubírá. Měl jsem prostě dobrý čich,“ hodnotil později.

Sestrojil baterii, v níž jsou lithiové ionty vnořeny v obou elektrodách, ale která neobsahuje čisté lithium, takže je bezpečnější. Je lehká, má vysokou energetickou kapacitu a dlouhou životnost – dá se několikatisíckrát nabít. V roce 1991 se dostala na trh v Japonsku a od té doby dobývá a dobíjí svět. Její velkou výhodou je, že na rozdíl třeba od NiCd článků využívajících nikl a kadmium netrpí paměťovým efektem a navíc snese mnohonásobně více nabíjecích a vybíjecích cyklů.

„Rekordmanem“ z oceněných vědců je John Goodenough, jemuž je nyní 97 let a jenž se stal nejstarším v historii vyhlášeným laureátem Nobelovy ceny.

Nobelovský výbor ve svém prohlášení zdůraznil, že ocenění výzkumníci se podíleli na vytváření základů společnosti, která nebude založena na fosilních palivech.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat