Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední let raketoplánu ohrožuje počasí

Věda

  18:13
MYS CANAVERAL - Plánovaný start raketoplánu Atlantis ohrožuje počasí. Podle NASA je šedesátiprocentní možnost, že déšť či bouře odloží závěrečný let posledního raketoplánu, jehož vypuštění bylo stanoveno na pátek v 11:26 místního času (17:26 SELČ).

Raketoplán Atlantis startuje ke své další misi. Na poslední cestu do vesmíru se vydá 8. července tohoto roku. Půjde o poslední let raketoplánu do vesmíru. (14. 5. 2010) foto: NASAReuters

Odpočítávání před startem Atlantisu na jeho poslední cestu do vesmíru začne v úterý ve 13:00 místního času (19:00 SELČ). Čtyřčlenná posádka, která má před sebou dvanáctidenní misí, přijela do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v pondělí.

VÍCE O RAKETOPLÁNU ATLANTIS

Očekává se, že historickému startu Atlantisu bude na Floridě přihlížet kolem milionu lidí. Raketoplán má dopravit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zásoby na celý rok.

Raketoplán Atlantis na střeše speciálního nákladního letounu NASA. (1. 1. 1991)

Konec raketoplánů
Závěrečný let Atlantisu zároveň uzavře třicetiletou historii programu letů raketoplánů. K ukončení provozu těchto vesmírných plavidel vedly NASA zejména vysoké finanční náklady.

Po ukončení letů raketoplánů chce NASA k cestám do vesmíru využívat raketu Ares a kosmickou loď Orion. Ty by ale měla mít k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k ISS závislá na ruských raketách Sojuz.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat