Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha se na týden stane hlavním městem světové kosmonautiky

Věda

  8:00
PRAHA - Dva tisíce vědců z celého světa a představitele hlavních světových kosmických agentur přivítá příští týden Praha. Po více než 30 letech se v české metropoli opět uskuteční Mezinárodní astronautický kongres.

61. ročník kongresu se koná od 27. září do 1. října, pořádá ho Mezinárodní astronautická federace a Česká kosmická kancelář. Praha tuto každoroční akci hostí podruhé, konala se tu už v roce 1977. Příští rok se experti setkají v Kapském městě, v roce 2012 v italské Neapoli.

Během plenárních zasedání budou odborníci diskutovat například o pilotovaných letech do vesmíru a výzkumu sluneční soustavy bezpilotními sondami, o experimentech probíhajících na Mezinárodní kosmické stanici, o satelitních navigačních systémech, globálním zvyšování hladiny moří a v neposlední řadě o hlavních plánech světových kosmických agentur.

Na kongresu nebudou chybět čelní představitelé Evropské kosmické agentury ESA, americké NASA, ruského Roskosmosu, japonské JAXA, čínské CNSA nebo indické ISRO.

Tematické sekce účastníky informují například o hledání mimozemských inteligentních formách života (SETI), o výsledcích indické mise Čandraján-1 k Měsíci nebo japonské sondy Hajabusa, která se vrátila z asteroidu Itokawa. Jedno z plenárních zasedání bude věnováno výhradně České republice a jejím současným aktivitám v oblasti kosmonautiky.

Program kongresu se skládá z 28 tematických sympozií, rozčleněných do desítek sekcí. Nechybí ani speciální akce pro studenty a mladou generaci nebo pro poslance parlamentů z různých zemí světa.

Kongres doplňuje výstava, na níž se představí kosmické agentury i pracoviště a firmy působící v oblasti kosmonautiky.

Podrobný program veřejné části naleznete zde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat