Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha se na týden stane hlavním městem světové kosmonautiky

Věda

  8:00
PRAHA - Dva tisíce vědců z celého světa a představitele hlavních světových kosmických agentur přivítá příští týden Praha. Po více než 30 letech se v české metropoli opět uskuteční Mezinárodní astronautický kongres.

61. ročník kongresu se koná od 27. září do 1. října, pořádá ho Mezinárodní astronautická federace a Česká kosmická kancelář. Praha tuto každoroční akci hostí podruhé, konala se tu už v roce 1977. Příští rok se experti setkají v Kapském městě, v roce 2012 v italské Neapoli.

Během plenárních zasedání budou odborníci diskutovat například o pilotovaných letech do vesmíru a výzkumu sluneční soustavy bezpilotními sondami, o experimentech probíhajících na Mezinárodní kosmické stanici, o satelitních navigačních systémech, globálním zvyšování hladiny moří a v neposlední řadě o hlavních plánech světových kosmických agentur.

Na kongresu nebudou chybět čelní představitelé Evropské kosmické agentury ESA, americké NASA, ruského Roskosmosu, japonské JAXA, čínské CNSA nebo indické ISRO.

Tematické sekce účastníky informují například o hledání mimozemských inteligentních formách života (SETI), o výsledcích indické mise Čandraján-1 k Měsíci nebo japonské sondy Hajabusa, která se vrátila z asteroidu Itokawa. Jedno z plenárních zasedání bude věnováno výhradně České republice a jejím současným aktivitám v oblasti kosmonautiky.

Program kongresu se skládá z 28 tematických sympozií, rozčleněných do desítek sekcí. Nechybí ani speciální akce pro studenty a mladou generaci nebo pro poslance parlamentů z různých zemí světa.

Kongres doplňuje výstava, na níž se představí kosmické agentury i pracoviště a firmy působící v oblasti kosmonautiky.

Podrobný program veřejné části naleznete zde.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat