Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rok na ‚Marsu‘ znamená jednu sprchu týdně. Na Havaji skončil experiment NASA

Věda

  11:19
Honolulu - Na Havajských ostrovech skončil v neděli druhý nejdelší simulovaný pobyt na Marsu. Šest vědců rok zkoumalo v izolované stanici na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa podmínky výpravy na rudou planetu.

Opouští stanici, po roce se vrátí k rodinám a okusí čerstvé jídlo foto: Reuters

Na konci cesty jsou to vždy maličkosti, na něž se poutníci těší. V neděli skončilo jedno „putování“ pro šest členů mezinárodního vědeckého týmu. Projekt na nejvyšší hoře Havaje Mauna Loa simuloval rok života na rudé planetě.

Mars bude dobře pozorovatelný ještě v září, pak až za 12 let

Uvnitř stanice měli k dispozici každý svůj malinký pokoj s lehátkem a pracovní stolem a měli jen omezený internetový kontakt s rodinou a přáteli. Po celý rok také jedli pouze rozpustné potraviny.„Nejvíc mi chyběla čerstvá rajčata a koupání v moři,“ uvedla pro Die Welt třicetiletá geofyzička Christiane Heinicke. Po 365 dnech ve výzkumné stanici se její přání může vyplnit. Neobvyklý experiment končí.

Tři ženy a tři muži opouští svůj ‚vesmírný domov‘ v nadmořské výšce 2500 metrů. Jdou lehce – skafandry, které museli oblékat při každé výpravě do neúrodné lávové krajiny, leží uvnitř. Kolegové vítají návrátilce radostnými pozdravy: „Vítejte na Zemi!“ Po krátkém objetí se konečně podává čerstvé jídlo - dlouho postrádané ovoce a zelenina.

Mars-500

Dosud nejdelší simulací podmínek pobytu na Marsu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Tři Rusové, Číňan, Ital a Francouz opustili své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

Každý vědec měl při své dobrovolné izolaci také speciální úkol. Saská výzkumnice Heinicke měla za úkol ověřit, zda lze z lávové půdy získat vodu. „Skutečně, je možné, i když se půda zdá být úplně vyschlá. Na Marsu to bude fungovat,“ myslí si vědkyně.

Nuda a žádné soukromí

Podstatné je, mít s sebou něco, s čím se můžete zabývat. Největším nepřítelem je totiž nuda. Důležité také je, umět jednat s lidmi, dokázat se přizpůsobit a najít své místo v daném kolektivu. „Pokud toho nejste schopní, nemáte tu, co dělat,“ dodává.

Tým složený z francouzského astrobiologa, německé geofyzičky a čtyř Američanů – pilota, architekta, novináře a půdního experta byli uzavřeni ve vědecké stanici o průměru 11 metrů a výšce šest metrů.

Cyprien Verseux, francouzský astrobiolog, jeden z týmu

Kromě nudy byl nepříjemný i nedostatek soukromí. „Je to jako byste měli spolubydlící, kterých se nemůžete zbavit. Jsou tam prostě pořád, nemůžete jim utéct,“ řekla serveru BBC vedoucí mise Carmel Johnson.

V rámci společného projektu Havajské univerzity a americké vládní agentury NASA šlo již o čtvrtou a dosud nejdelší misi. Projekt Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) začal v roce 2012 a mise se postupně prodlužovaly. Skupina vědců testovala, jak si lidé poradí při dlouhodobém pobytu ve ztížených životních podmínkách a stále stejném kolektivu. Samotná cesta na rudou planetu může trvat jeden až tři roky.

„Můj osobní dojem je ten, že mise na Mars je v blízké budoucnosti reálná. Myslím, že technologické i psychologické překážky se dají překonat,“ uvedl jeden ze členů týmu Francouz Cyprien Verseux.

Nyní se chystají dvě další osmiměsíční mise pro léta 2017 a 2018. Na jejich účastníky je vypsán konkurz, do něhož se lze přihlásit do 5. září.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...