Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tučňáků je na Antarktidě přes půl milionu, zjistily satelity

Věda

  8:00
SYDNEY - Téměř 600 000 tučňáků císařských, skoro dvojnásobek původních odhadů, žije podle vědců na Antarktidě. Sčítání těchto zvířat bylo dosud velmi obtížné. Nyní ale se zjišťováním skutečného početního stavu tohoto druhu tučňáka pomohly satelity.

Sčítání provedla skupina vědců z australských, britských a amerických výzkumných institucí, kteří výsledky zveřejnili v odborném časopise PLoS ONE. Pomocí satelitních snímků s velkým rozlišením zjistili, že na Antarktidě žije 595 000 tučňáků císařských. Některé kolonie těchto zvířat prý ale zmizely. Podle vědců za tím stojí změny klimatických podmínek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to první úplné sčítání nějakého živočišného druhu provedené z vesmíru," řekla ekoložka Barbara Wienecková z Australské antarktické divize. InFormace o sčítání poskytla agentura Reuters. Půl milionu tučňáků císařských však podle ní není počet, který by měl vědce uchlácholit.

Počty těchto zvířat by mohlo ovlivnit oteplování oceánů, které odborníci zaznamenali. Vědci se obávají především změn mořského ledu, který je spojen s kontinentem a na kterém většina kolonií žije. Větší populace tučňáků by naopak mohla vytvářet tlak na množství malých vodních korýšů, kterými se tito ptáci především živí.

Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri) je největším druhem tučňáka. Může dosahovat výšky až 122 centimetrů. S ostatními desítkami i stovkami jedinců vytváří kolonie, ve kterých dokáže přečkat mimořádně mrazivé počasí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Původně se mělo za to, že na Antarktidě žije mezi 270 000 a 350 000 jedinci tohoto druhu ptáka. Sčítání prováděná tradičnějšími metodami však byla nepřesná vzhledem k extrémním podmínkám na Antarktidě, kde mohou teploty klesat k minus 50 stupňům Celsia. K některým koloniím se vědci nedostali.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat