Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Tučňáků je na Antarktidě přes půl milionu, zjistily satelity

tučňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tučňák | foto: Shutterstock

SYDNEY Téměř 600 000 tučňáků císařských, skoro dvojnásobek původních odhadů, žije podle vědců na Antarktidě. Sčítání těchto zvířat bylo dosud velmi obtížné. Nyní ale se zjišťováním skutečného početního stavu tohoto druhu tučňáka pomohly satelity.

Sčítání provedla skupina vědců z australských, britských a amerických výzkumných institucí, kteří výsledky zveřejnili v odborném časopise PLoS ONE. Pomocí satelitních snímků s velkým rozlišením zjistili, že na Antarktidě žije 595 000 tučňáků císařských. Některé kolonie těchto zvířat prý ale zmizely. Podle vědců za tím stojí změny klimatických podmínek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to první úplné sčítání nějakého živočišného druhu provedené z vesmíru," řekla ekoložka Barbara Wienecková z Australské antarktické divize. InFormace o sčítání poskytla agentura Reuters. Půl milionu tučňáků císařských však podle ní není počet, který by měl vědce uchlácholit.

Počty těchto zvířat by mohlo ovlivnit oteplování oceánů, které odborníci zaznamenali. Vědci se obávají především změn mořského ledu, který je spojen s kontinentem a na kterém většina kolonií žije. Větší populace tučňáků by naopak mohla vytvářet tlak na množství malých vodních korýšů, kterými se tito ptáci především živí.

Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri) je největším druhem tučňáka. Může dosahovat výšky až 122 centimetrů. S ostatními desítkami i stovkami jedinců vytváří kolonie, ve kterých dokáže přečkat mimořádně mrazivé počasí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Původně se mělo za to, že na Antarktidě žije mezi 270 000 a 350 000 jedinci tohoto druhu ptáka. Sčítání prováděná tradičnějšími metodami však byla nepřesná vzhledem k extrémním podmínkám na Antarktidě, kde mohou teploty klesat k minus 50 stupňům Celsia. K některým koloniím se vědci nedostali.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...