Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slavný tučňák se vracel domů. Asi byl sežrán

Tučňák (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tučňák (ilustrační foto) | foto: ČTK

WELLINGTON Proslulý tučňák císařský, který omylem doplaval na Nový Zéland a týdny byl v péči zoo ve Wellingtonu, po pár dnech od vypuštění zpět do oceánu zmizel. Jak informovala novozélandská média, vědci se domnívají, že ztratil vysílačku, kterou mu přilepili na tělo, někteří spekulují, že se mohl stát potravou pro jiné zvíře

Signály, které přístroj vyslal od 4. září, kdy byl Happy Feet puštěn na svobodu, ukazovaly, že se pohybuje jižním a později východním směrem.

'Šťastná nožka'

Tučňák byl objeven 20. června na pláži Peka Peka asi 40 kilometrů severozápadně od hlavního města Wellingtonu, daleko od svého domova v Antarktidě. Byl převezen do wellingtonské zoo čtyři dny poté, co onemocněl, když sežral písek. Pravděpodobně ho považoval za sníh. Na Novém Zélandu byl tučňák ve volné přírodě naposledy spatřen před 44 lety.

Poslední signál pochází z pátku. Podle společnosti Sirtrack, která tučňáka vysílačkou vybavila, ho mohlo sežrat větší zvíře, je to však spíše nepravděpodobné. "Ve skutečném světě se tučňáci císařští nacházejí spíše na vrcholu potravního řetězce," uvedl Kevin Lay ze společnosti Sirtrack pro server stuff.co.nz.

Přístroj vysílá signál pouze nad vodou, tedy když tučňák vypluje na hladinu. Další možností proto je, že se tučňák vynořuje v momentech, kdy nad ním nejsou satelity. Vysílačka však může být i poškozená, nebo porouchaná.

Tučňák císařský, který omylem připlul na Nový Zéland

Tučňák císařský, který omylem připlul na Nový Zéland

Zélandský hrdina

Společnost však stále doufá, že se objeví nové zprávy. "Pokud ale nedostaneme další signály, musíme věřit v to nejlepší," prohlásil Lay.

Tučňáci císařští jsou největším druhem tučňáka a dorůstají výšky asi jednoho metru, váží až 30 kilogramů. Jejich potravou jsou ryby a různí korýši. Umějí se potápět až do hloubky 450 metrů a vydrží pod vodou asi jedenáct minut. Zdržují se podél celého pobřeží Antarktidy a výjimečně se vydávají dále na sever.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...