Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavný tučňák se vracel domů. Asi byl sežrán

Magazín

  11:57
WELLINGTON - Proslulý tučňák císařský, který omylem doplaval na Nový Zéland a týdny byl v péči zoo ve Wellingtonu, po pár dnech od vypuštění zpět do oceánu zmizel. Jak informovala novozélandská média, vědci se domnívají, že ztratil vysílačku, kterou mu přilepili na tělo, někteří spekulují, že se mohl stát potravou pro jiné zvíře
Tučňák (ilustrační foto)

Tučňák (ilustrační foto) foto: ČTK

Signály, které přístroj vyslal od 4. září, kdy byl Happy Feet puštěn na svobodu, ukazovaly, že se pohybuje jižním a později východním směrem.

'Šťastná nožka'

Tučňák byl objeven 20. června na pláži Peka Peka asi 40 kilometrů severozápadně od hlavního města Wellingtonu, daleko od svého domova v Antarktidě. Byl převezen do wellingtonské zoo čtyři dny poté, co onemocněl, když sežral písek. Pravděpodobně ho považoval za sníh. Na Novém Zélandu byl tučňák ve volné přírodě naposledy spatřen před 44 lety.

Poslední signál pochází z pátku. Podle společnosti Sirtrack, která tučňáka vysílačkou vybavila, ho mohlo sežrat větší zvíře, je to však spíše nepravděpodobné. "Ve skutečném světě se tučňáci císařští nacházejí spíše na vrcholu potravního řetězce," uvedl Kevin Lay ze společnosti Sirtrack pro server stuff.co.nz.

Přístroj vysílá signál pouze nad vodou, tedy když tučňák vypluje na hladinu. Další možností proto je, že se tučňák vynořuje v momentech, kdy nad ním nejsou satelity. Vysílačka však může být i poškozená, nebo porouchaná.

Tučňák císařský, který omylem připlul na Nový Zéland

Zélandský hrdina

Společnost však stále doufá, že se objeví nové zprávy. "Pokud ale nedostaneme další signály, musíme věřit v to nejlepší," prohlásil Lay.

Tučňáci císařští jsou největším druhem tučňáka a dorůstají výšky asi jednoho metru, váží až 30 kilogramů. Jejich potravou jsou ryby a různí korýši. Umějí se potápět až do hloubky 450 metrů a vydrží pod vodou asi jedenáct minut. Zdržují se podél celého pobřeží Antarktidy a výjimečně se vydávají dále na sever.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!