Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Tleskající roboti zahájili technický veletrh v Tokiu

Tleskající roboti zahájili technický veletrh v Tokiu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tleskající roboti zahájili technický veletrh v Tokiu |

TOKIO Robotické tleskající ruce uvítaly návštěvníky ve čtvrtek při zahájení třídenního technického veletrhu Digital Content Expo v japonském Tokiu.

Japonští vědci a vývojáři tu představují nejnovější výkřiky techniky včetně například zařízení, které dokáže promítat varování před vlnou cunami na nebe, napsala agentura AFP. Tleskající ruce, které díky měkkým umělým dlaním dokonale napodobují zvuk lidského potlesku, se jmenují Ondz a jsou vyrobeny z bílé, kůži podobné uretanové "tkáně" a hliníkových "kostí". Při tleskání vytvářejí to, co jejich tvůrce označuje jako "organický" zvuk lidských dlaní.

"Chtěl jsem, aby si diváci užili zvláštní a surrealistický pocit z tohoto výtvoru," řekl Masato Takahaši, výzkumník Keio University, který tvaroval design podle vlastního těla.

ČTĚTE TAKÉ:

Ondz by podle něj mohly být využívány při hudebních produkcích k zesílení skutečného potlesku, anebo by mohly umožnit divákům sledujícím koncert online stisknutím tlačítka hudebníkům na dálku zatleskat. Takahaši by prý rád vytvořil ještě robotické ruce schopné komikům "naplácat na zadek" a také dupající nohy na doplnění tleskajících rukou, řekl AFP.

Veletrh ovšem představuje i serióznější zařízení využitelná v lékařství nebo sociální sféře. Japonská společnost Burton Inc. předvedla svou vzdušnou 3D technologii, která využívá laserové paprsky k vytváření trojrozměrných obrazů využitelných k reklamě - nebo pro varování před cunami.

"Zjevným využitím je reklama. Nepotřebovali byste obrazovky, mohli byste si vytvořit velkou tabuli přímo na nebi," řekl AFP inženýr Hajato Watanabe.

Podle šéfa 3D projektu Hidekiho Kimury by tato technologie mohla být také využívána k vysílání varování před cunami a dalších nezbytných zpráv po velkých katastrofách. Podobné obrazce by podle jeho slov byly stabilnější než barevný kouř z letadel, který rozfouká vítr, a snáze viditelné než elektrické tabule visící z vrtulníků.

Tato technologie zatím dokáže zobrazit obrazce ve výšce šesti metrů a v prostoru o velikosti krychle měřící tři čtvereční metry. Společnost ale pracuje na tom, aby se časem dobrala větší zobrazovací plochy ve větší výšce, dodal Kimura.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...