Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tyranosauři žili podle australských vědců i na jižní polokouli

Věda

  14:59
SYDNEY - Australští vědci našli důkaz, že prehistoričtí tyranosauři žili i na jižní polokouli. V jihoaustralském státě Viktorie objevili zkamenělou kyčelní kost menšího "příbuzného" obávaného tyranosaura rexe. Zkameněliny tyranosaurů vědci dosud nacházeli jen na severní polokouli.

Kurátor Tom Rich z Muzea státu Viktorie ukazuje stydkou kost australského tyranosaura ve srovnání se stejnou kostí T. Rexe foto: Muzeum státu Viktorie

Nález kosti australského tyranosaura dnes zveřejnil časopis Science. Zkamenělina pochází ze zvířete, které bylo asi tři metry dlouhé a vážilo 80 kilogramů.

Ve srovnání s obávaným veleještěrem tyranosaurem rexem, který žil v druhohorách před asi 70 miliony lety, byl australský tyranosaurus asi o dvě třetiny menší a žil před 110 miliony lety, v druhohorním období takzvané spodní křídy.

Nález tyranosaura na jižní polokouli

První důkaz přítomnosti tyranosaura na jižní polokouli podle vědců vyvolává otázky, proč se pouze na severní polokouli vyvinul v ohromné veleještěry.

"Nový nález ukazuje, že před 110 miliony let ... byli tyranosauři všude. Takže otázka je, proč na severu dosáhli tak ohromné velikosti jako nejdominantnější predátoři, ale na jihu se vytratili," ptá se vědec Roger Benson z britské Cambridgeské univerzity.

"Tento objev zcela mění naše chápání vývoje této skupiny dinosaurů," řekl Tom Rich, hlavní kurátor paleontologie obratlovců v australském Muzeu státu Viktorie.

Zkamenělá stydká kost australského tyranosaura

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat